Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentVademecum Pacjenta
Choroby przyzębia – vademecum
 

 

  • Przyzębie to tkanki, które znajdują się w otoczeniu zęba, utrzymują go we właściwej pozycji w zębodole, chronią jego delikatną dolną część przed atakiem patogenów i działaniem czynników zewnętrznych. Przyzębie tworzą dziąsła, ozębna, cement, kość wyrostka zębodołowego.

  • Specjalistą zajmującym się tkankami przyzębia jest periodontolog. Choroby przyzębia zwane są periodontopatiami. Dotykają dorosłych i dzieci. Najcięższe z nich to paradontoza. Najczęściej zaś występują zapalenia dziąseł. Rokowania w przypadku chorób przyzębia są lepsze, kiedy nie są one spowodowane czynnikami genetycznym

  • Leczenie chorób przyzębia jest absolutnie konieczne – w przeciwnym wypadku można stracić nawet zdrowe zęby oraz doprowadzić do rozwoju chorób ogólnoustrojowych, np. krążeniowych. Należy je podjąć natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów choroby – już w domu: można stosować płukanki przeciwzapalne i bakteriobójcze Zwlekanie z leczeniem powoduje postęp choroby i większe zniszczenia w tkankach z niszczeniem kości włącznie. To zaś oznacza dłuższe, bardziej kosztowne i zaawansowane leczenie. Periodontopatie leczy się wieloetapowo. Terapia obejmuje leczenie wstępne z higienizacją, leczenie właściwe z podawaniem antybiotyków i zabiegami chirurgicznymi na tkankach miękkich i kostnych, oraz leczenie podtrzymujące, połączone z zabiegami profilaktycznymi i higienicznymi. Nowoczesne metody leczenia umożliwiają skuteczne regenerowanie tkanki kostnej – wykorzystywane są tu biomateriały i nanotechnologia.

  • Choroby przyzębia dotyczyć mogą każdej z tkanek osobno lub też może to być zaawansowany, trwający latami proces dotykający z czasem głęboko położone tkanki z kością włącznie i obejmujący wiele struktur.

  • Schorzenia przyzębia wywoływane są przez: nieprawidłową higienę jamy ustnej lub jej brak, nieusuwany kamień nazębny, źle wykonane lub niedopasowane protezy, zaburzenia dietetyczne, stres, używki, zmiany hormonalne, leki, zaburzenia w wydzielaniu śliny; powstają na skutek upływu czasu lub też jako wynik predyspozycji genetycznych.

  • Pierwszym objawem toczącej się choroby jamy ustnej może być krwawienie z dziąseł lub ich tkliwość. Z czasem może pojawić się obrzęk, zmiana koloru dziąsła, obniżenie poziomu dziąsła i obnażenie szyjek zębowych, nadwrażliwość zębów. Poważny stan zapalny manifestuje się obecnością wydzieliny ropnej, bólu, patologicznymi kieszonkami dziąsłowymi, destrukcją kości, rozchwianiem zębów i z czasem ich wypadaniem. Chorobie towarzyszy też nieprzyjemny oddech.

  • Bardzo ważną rolę w zapobieganiu chorobom przyzębia odgrywa profilaktyka stomatologiczna – realizowana w warunkach domowych, jak i zabiegi wykonywane w gabinecie dentystycznym.

 

SPIS TREŚCI:

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS