Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentVademecum Pacjenta
Choroby przyzębia – vademecum
 

 

  • Przyzębie to tkanki, które znajdują się w otoczeniu zęba, utrzymują go we właściwej pozycji w zębodole, chronią jego delikatną dolną część przed atakiem patogenów i działaniem czynników zewnętrznych. Przyzębie tworzą dziąsła, ozębna, cement, kość wyrostka zębodołowego.

  • Specjalistą zajmującym się tkankami przyzębia jest periodontolog. Choroby przyzębia zwane są periodontopatiami. Dotykają dorosłych i dzieci. Najcięższe z nich to paradontoza. Najczęściej zaś występują zapalenia dziąseł. Rokowania w przypadku chorób przyzębia są lepsze, kiedy nie są one spowodowane czynnikami genetycznym

  • Leczenie chorób przyzębia jest absolutnie konieczne – w przeciwnym wypadku można stracić nawet zdrowe zęby oraz doprowadzić do rozwoju chorób ogólnoustrojowych, np. krążeniowych. Należy je podjąć natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów choroby – już w domu: można stosować płukanki przeciwzapalne i bakteriobójcze Zwlekanie z leczeniem powoduje postęp choroby i większe zniszczenia w tkankach z niszczeniem kości włącznie. To zaś oznacza dłuższe, bardziej kosztowne i zaawansowane leczenie. Periodontopatie leczy się wieloetapowo. Terapia obejmuje leczenie wstępne z higienizacją, leczenie właściwe z podawaniem antybiotyków i zabiegami chirurgicznymi na tkankach miękkich i kostnych, oraz leczenie podtrzymujące, połączone z zabiegami profilaktycznymi i higienicznymi. Nowoczesne metody leczenia umożliwiają skuteczne regenerowanie tkanki kostnej – wykorzystywane są tu biomateriały i nanotechnologia.

  • Choroby przyzębia dotyczyć mogą każdej z tkanek osobno lub też może to być zaawansowany, trwający latami proces dotykający z czasem głęboko położone tkanki z kością włącznie i obejmujący wiele struktur.

  • Schorzenia przyzębia wywoływane są przez: nieprawidłową higienę jamy ustnej lub jej brak, nieusuwany kamień nazębny, źle wykonane lub niedopasowane protezy, zaburzenia dietetyczne, stres, używki, zmiany hormonalne, leki, zaburzenia w wydzielaniu śliny; powstają na skutek upływu czasu lub też jako wynik predyspozycji genetycznych.

  • Pierwszym objawem toczącej się choroby jamy ustnej może być krwawienie z dziąseł lub ich tkliwość. Z czasem może pojawić się obrzęk, zmiana koloru dziąsła, obniżenie poziomu dziąsła i obnażenie szyjek zębowych, nadwrażliwość zębów. Poważny stan zapalny manifestuje się obecnością wydzieliny ropnej, bólu, patologicznymi kieszonkami dziąsłowymi, destrukcją kości, rozchwianiem zębów i z czasem ich wypadaniem. Chorobie towarzyszy też nieprzyjemny oddech.

  • Bardzo ważną rolę w zapobieganiu chorobom przyzębia odgrywa profilaktyka stomatologiczna – realizowana w warunkach domowych, jak i zabiegi wykonywane w gabinecie dentystycznym.

 

SPIS TREŚCI:

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
gemre, 
2016.03.23, 07:34:43
Wystarczy odpowiednia i systematyczna pielęgnacja, a efekty będą. Na pewno nie od razu da się uzyskać dokładnie to, czego oczekujecie, zmiana może być widoczna stopniowo, ale na pewno będzie widoczna.
klaudia30, 
2016.03.11, 08:12:15
Na co się decydowaliście jak już było za późno, żeby uratować zęba? Faktycznie wchodzą w grę takie implanty zębów kraków? Trzymają się?
meska, 
2015.10.06, 07:42:25
Ajona, systematyczność i jest ok. Kluczowe w takiej pielęgnacji jest dbanie o absolutne podstawy i tak właśnie przywraca się zębom normalność. Żadne inne techniki nie mają tutaj znaczenia.
haszna, 
2015.09.24, 07:43:11
Używaj ajony, staraj się systematycznie myć zęby - odmienisz je w kilka tygodni. Nie twierdzę, że natychmiast będzie idealnie, bo to wymaga czasu, ale realnie dasz radę odmienić te dziąsla.
prosteks, 
2015.09.21, 07:41:25
Ajona, systematyczność i jest ok. Zmieniajcie często szczoteczki, niech będą one odpowiednio miękkie, wtedy utrzymacie zakładane cele. Nie od razu przyjdzie zmiana - spodziewajcie się jej po czasie.
hontla, 
2015.09.17, 07:39:36
Hmmm.... to oczywiście poważny problem - dbajcie o dziąsla, zmieniajcie często szczoteczkę, używajcie past bez fluoru. To dopiero może wam przynieść efekt, a niestety dziąsła bardzo łatwo zniszczyć.
moskits, 
2015.08.28, 07:49:21
Dbajcie o systematyczne szczotkowanie, niech te zęby będą utrzymane w odpowiednim zdrowiu. Nie ma opcji, aby bez niczego były problemy z przyzębiem. Muszą być tutaj popełniane jakieś błędy.
gostlik, 
2015.08.24, 07:42:24
Zdecydowane ajona, wiem że na takie choroby pomaga bo sam przez ten problem przechodziłem i rzeczywiście udało się zębom przywrócić normalność. Może i do tej przemiany nie doszło natychmiast, ale cel udało się zrealizować.
marta brodak, 
2015.08.11, 07:47:26
Dbajcie o dziąsła, systematycznie je pielęgnujcie, wtedy utrzymacie ich odpowiedni stan. Wiadomo, że z dnia na dzień one idealne nie będą - należy odpowiednio i systematycznycie je szczotkować.
giwon, 
2015.08.05, 08:12:39
Ajona, systematycznośc i jest ok.. Przyzębie może czasie generować problemy bez specjalnych powodów - tym bardziej należy wówczas w odpowiedni sposób dbać o systematyczność.
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS