Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 10-05-2012
Paradontoza i inne schorzenia niszczące struktury odpowiedzialne za utrzymanie zębów w szczękach, zwane periodontopatiami, mogą doprowadzić do poważnego rozchwiania szeregu uzębienia. Jednak nie zawsze istnienie periodontopatii oznacza konieczność usunięcia rozchwianych zębów. Postępowanie specjalisty zależy od stopnia zaawansowania choroby.
-
Podstawowym warunkiem każdego rodzaju terapii jest idealna higiena jamy ustnej oraz okresowy skaling, czyli oczyszczanie zębów ze złogów kamienia nazębnego. Skaling powinien być wykonywany nie rzadziej niż raz na rok.
-
Jeżeli choroba jest zaawansowana, konieczne jest ręczne oczyszczenie kieszonek dziąsłowych ze złogów (kiretaż zamknięty) lub też nacięcie dziąsła i oczyszczenie powierzchni korzeni zębów z zanieczyszczeń (to kiretaż otwarty kończący się zszyciem rany).
-
W sytuacjach koniecznych, podczas kiretażu otwartego, może być zastosowana augmentacja, czyli nadbudowa kości materiałem kościozastępczym.
-
Jeśli zęby są rozchwiane, można je ustabilizować przy użyciu szyny z włókien szklanych.
-
Zęby silnie rozchwiane, osadzone w szczęce ze znacznym ubytkiem kości, trzeba usunąć. Jest to jednak metoda najbardziej radykalna i ostateczna. Miejsca po wyrwanych zębach trzeba jak najszybciej uzupełnić protezą stałą albo ruchomą, aby nie dopuścić do dalszego rozchwiania pozostałych zębów.
Źródło: „Żyjmy dłużej”