Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Zbagatelizujesz, stracisz zęby
  • 15-01-2013
 

 

 

Niejednokrotnie pisaliśmy na stronach naszego portalu o tym, jak ważne jest dbanie o dziąsła. Okazuje się jednak, że choroby dziąseł są nadal przez Polaków bagatelizowane. Konsekwencją zaniedbań w leczeniu tych schorzeń może być nawet utrata zdrowych zębów. Niektóre choroby jamy ustnej, jeśli nie są leczone w sposób systematyczny i z determinacją, wykazują charakter postępowy i mogą powodować nieodwracalne zniszczenia w strukturach aparatu żującego. Tak też dzieje się w przypadku chorób dziąseł. Z pozoru niegroźne zapalenie może przekształcić się w proces chorobowy obejmujący tkanki przyzębia. Zniszczenie ich oznacza, że ząb traci podporę utrzymującą go w zębodole i tym samym – stabilność. Zaczyna się chwiać, wykrzywiać i z czasem może wypaść – pomimo tego, że jest całkiem zdrowy. Pierwszym objawem toczącego się procesu chorobowego w dziąsłach i przyzębiu jest zazwyczaj tkliwość i krwawienie. Z czasem tkanki otaczające delikatną szyjkę zębową ulegają obniżeniu. Tym samym odsłonięta zostaje wysoce wrażliwa na bodźce powierzchnia szyki i inne elementy zęba niechronione szkliwem. Struktury te szybko są atakowane przez bakterie, osadza się na nich też twardniejący z czasem nalot, a w tworzących się patologicznych kieszonkach gromadzą się resztki pokarmowe. W tym stadium nietrudno o rozwój bolesnych stanów zapalnych, które powodują dalszą destrukcję aparatu zawieszeniowego zęba.

W sytuacji toczącego się stanu zapalnego w dziąsłach i przyzębiu, jeśli nie wymaga on stosowania metod radykalnych, dentysta rozpoczyna leczenie od profesjonalnego oczyszczenia jamy ustnej i zębów z nalotu i kamienia. Kiedy trzeba podjąć kroki bardziej zdecydowane, w gabinecie stomatologicznym wykonywane są zabiegi i wdrażane jest też leczenie farmaceutykami przeciwzapalnymi oraz bakteriobójczymi. Zależnie od zaawansowania choroby, stomatolog może wykonać:

  • kiretaż – mechaniczne oczyszczenie kieszonek i kości przylegających do chorego miejsca z nalotu i kamienia nazębnego; kiretaż otwarty wiąże się z wykonaniem nacięcia dziąseł;

  • gingiwektomię – odpowiednie wycięcie dziąsła;

  • zabieg płatowy – stosowany w zaawansowanych postaciach zapalenia przyzębia, przebiegających z destrukcją kości, polega na usunięciu ogniska zapalnego oraz umożliwia odbudowę zniszczonych fragmentów tkanki kostnej.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS