Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentVademecum Pacjenta
Ból zęba – vademecum
 

 

  • Najczęstsze przyczyny wywołujące ból zęba to próchnica oraz nagłe skoki ciśnienia. Skoki ciśnienia są przyczyną barodontalgii - przypadłości nurków, marynarzy łodzi podwodnych lub pilotów. Ból zęba pojawiający się podczas lotu samolotem to aerodontalgia.

  • Każdy ból zęba jest wskazaniem do niezwłocznego spotkania z dentystą. Przyczyną bólu mogą być chore zęby, ale niekoniecznie tylko one. Ból mogą też wywołać inne przyczyny: nadwrażliwość zębów, choroby przyzębia, schorzenia uszu i zatok, zabiegi. Bólu nie wolno lekceważyć – nawet, jeśli z czasem mija lub łagodnieje. Może to bowiem oznaczać, że chorobowy stan ostry przekształcił się w stan przewlekły – mniej dokuczliwy, ale nie mniej niebezpieczny. Ból jako reakcja na zimno może być przemijający, natomiast gdy pojawi się ból w odpowiedzi na ciepło, wówczas jest on nieodwracalny i należy go skonsultować z lekarzem

  • Jeśli ból zęba złapie nagle i stanie się to w godzinach pracy gabinetu mającego kontrakt z NFZ, pacjent ubezpieczony powinien być przyjęty przez dentystę w dniu zgłoszenia się do gabinetu. Kiedy ból zęba pojawi się w dzień świąteczny lub w nocy, należy udać się do najbliższego pogotowia stomatologicznego.

  • Do czasu spotkania z dentystą ból zęba można próbować uśmierzyć domowymi sposobami: przyjmując leki przeciwbólowe (przed podaniem ich dzieciom należy sprawdzić, czy są dla nich przeznaczone), przykładając do bolesnego zęba zmiażdżony goździk przyprawowy lub okład z olejku goździkowego, płucząc jamę ustną czystą wódką lub stosując akupresurę. Uwaga: u dzieci nie stosujemy okładów i płukanek alkoholowych.

  • Ból chorego zęba oznacza, że próchnica mocno zniszczyła już tkanki i konieczne może być leczenie kanałowe lub usunięcie chorego zęba. Po ekstrakcji lukę trzeba jak najszybciej wypełnić, aby nie doszło do zdeformowania łuku zębowego i pojawienia się bólów stawów skroniowo-żuchwowych czy kręgosłupa.

  • Dentyści wyróżniają dwa główne rodzaje bólu: nerwowy – silny, dotkliwy, który powoduje, że człowiek nie potrafi normalnie funkcjonować, oraz ból o charakterze zapalnym - znacznie słabszy i mniej dojmujący od bólu nerwowego, można go wyciszyć na ok. 10 dni przez podanie leku przeciwbólowego.

  • Zapalenia miazgi przebiegają we wczesnych stadiach z bólem. Ból zęba mocny, nagły to sygnał, że w miazdze zaczyna się proces zapalny. Nieleczone zapalenie miazgi prowadzi do obumarcia tej tkanki i stanowi groźne źródło zakażenia. Chory ząb staje się ogniskiem pierwotnym dla wielu poważnych chorób ogólnoustrojowych.

  • Ból zębów mądrości wiąże się najczęściej z próchnicą. Dolegliwości bólowe w okolicach ósemek mogą powstawać także po ich usunięciu. Jeśli ból taki utrzymuje się długo lub ulega nasileniu – konieczne jest spotkanie ze stomatologiem.

  • Odczuwanie bólu zmienia się w ciągu dnia – najsłabiej odczuwamy bodźce bólowe późnymi popołudniami. Zależy też od indywidualnych predyspozycji człowieka. Aby mniej bolało, można próbować zająć uwagę intensywną pracą, zdecydować się na zabieg u dentysty pod wieczór, poddać zabiegowi akupunktury, stosować autosugestię.

  • Ból zęba silnie dekoncentruje – szczególnie kierowców. Jednak przyjmowanie środków przeciwbólowych również nie pozostaje bez wpływu na stan psychofizyczny.

Źródło: Opracowanie własne

 

 

SPIS TREŚCI:

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS