Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentVademecum Pacjenta
Biżuteria nazębna – vademecum
 

 

  • Biżuteria w jamie ustnej bywa osadzana na powierzchniach zębów i na tkankach miękkich: języku, wewnętrznej stronie policzków czy na ustach. Większość z tych ozdób to nieszkodliwe dla zębów naklejane na szkliwo maleńkie (ok. 1,5-2mm średnicy) precjoza ze złota, platyny czy stopu szlachetnych metali, oraz kolczyki – te jednak zawsze powodują uszkodzenia w jamie ustnej. Na rynku dostępne są też inne elementy zdobnicze, jak np. nakładki imitujące zęby wampira czy dzikich zwierząt.

  • Nieodpowiedniej jakości ozdoby mogą doprowadzić do poważnego i trwałego uszkodzenia zębów oraz tkanek miękkich jamy ustnej lub wywołać alergię. W skrajnych przypadkach noszenie biżuterii w jamie ustnej może prowadzić do rozwoju nowotworu. Najczęściej drażniące działanie kolczyków wpiętych w język lub policzki kończy się zarysowaniem szkliwa, ukruszeniem zęba oraz rozwojem stanów zapalnych przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.

  • Bezpieczne ozdobienie uśmiechu możliwe jest jedynie w gabinecie stomatologicznym: dentysta nakleja na szkliwo specjalnie oszlifowaną biżuterię wykonaną z surowców szlachetnych lub sztucznych. Ozdoby te można nakleić na zęby naturalne, implanty czy uzupełnienia protetyczne. Zabieg naklejania trwa 15 minut, nie boli i nie jest inwazyjny. Można taką biżuterię w każdej chwili zdjąć – stomatolog usuwa klej, poleruje powierzchnię zęba i może nasycić szkliwo preparatem fluorowym, który zapobiega próchnicy.

  • Mocowanie biżuterii na zębach to również sposób na odwrócenie uwagi od niedoskonałości uzębienia lub zaakcentowanie swojej elegancji i oryginalnego wizerunku u innych. Naklejenie błyskotek na zęby to modny sposób na uatrakcyjnienie wyglądu na czas karnawału.

  • Noszenie metalowych ozdób w jamie ustnej może uniemożliwić wykonanie zdjęć rentgenowskich uzębienia.

Źródło: Opracowanie własne

 

SPIS TREŚCI:

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS