Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Zęby a starość
  • 19-02-2008
 

„Starość posiada te same apetyty co młodość, ale nie te same zęby” - to znakomicie ukute zdanie Magdaleny Samozwaniec streszcza wielką prawdę. Uzębienie starszych ludzi zazwyczaj, o ile jeszcze w ogóle jest naturalne, jest w złym stanie. Braki, wyszczerbione zęby, rozległa próchnica, choroby przyzębia, stany zapalne w jamie ustnej – tak najczęściej wygląda wnętrze ust starszego człowieka. Najgorsze, że seniorzy często nie dbają o zęby, ponieważ wychodzą z założenia, że skoro nie robili tego przez całe życie, to na starość im się nie opłaca. Inni prezentują postawę narzekania: na wizytę u państwowego dentysty trzeba czekać tygodniami, a na prywatne leczenie ich nie stać.


Tymczasem, o zęby trzeba dbać w każdym wieku. O uzębienie seniorów należy zatroszczyć się szczególnie. Z wiekiem nasze zęby stają się coraz słabsze – wynika to ze zmniejszonej zdolności do wchłaniania mikroelementów, chorób ogólnoustrojowych i zażywania leków.

Starsi ludzie powinni jednak regularnie odwiedzać stomatologa, walczyć o każdy ząb, poddając go leczeniu, a nie usunięciu, stosować protezy zębowe w miejscu braków i dbać o zdrowie dziąseł.


Chore tkanki przyzębia oraz zżarte próchnicą zęby to wstęp do problemów z żuciem i rozgryzaniem pokarmów. Wielu seniorów, by uniknąć bólu podczas jedzenia, który promieniuje ze zmienionych chorobowo miejsc albo połyka pokarm w wielkich kęsach, albo woli przejść na jedzenie o papkowatej konsystencji. W pierwszym przypadku niedobrze rozdrobnione kęsy pożywienia długo zalegają w żołądku, powodując wzdęcia i kolki; pokarmy papkowate powodują zaś „rozleniwienie” całego aparatu żującego, mogąc w konsekwencji prowadzić do problemów z pamięcią (udowodniono, że przeżuwanie pokarmów aktywuje działanie hipokampa – struktury w mózgu, odpowiedzialnej za procesy pamięciowe).


Starszą osobę trzeba przekonać do wizyty u stomatologa. Jeśli jest wyjątkowo oporna na argumenty zdrowotne, można wpłynąć na jej ambicję, podsyłając np. wnuka przedszkolaka, który poprosi dziadka, by poszedł z nim do dentysty. Opiekunowie seniora mogą wcześniej ustalić ze znajomym dentystą scenariusz postępowania, kiedy starszy pan przyjdzie z wnukiem na leczenie zębów malca. Starsi ludzie chętnie opowiadają o swoich niedomaganiach – warto, by stomatolog umiejętnie wykorzystał ten fakt i zaprosił opornego seniora na fotel.


Źródło: „Głos Wielkopolski”


 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS