Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 23-05-2025
Częste bóle głowy mogą mieć różne powody, a niektóre przyczyny mogą być związane ze zdrowiem jamy ustnej. Oto kilka przykładów.
-
Próchnica zębów – ból zęba, który towarzyszy zaawansowanej próchnicy, nie zawsze ogranicza się tylko do obszaru korony czy korzeni lub tkanek sąsiadujących z chorym zębem. Czasem dolegliwości bólowe mogą promieniować od zepsutego zęba w kierunku głowy.
-
Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych – mogą powodować bóle głowy wynikające z napięć, a także przeciążeń pojawiających się w stawach, do których dochodzi wskutek rozwoju zwyrodnień w tych strukturach.
-
Leczenie kanałowe i ekstrakcja zęba – powikłania po tych zabiegach, choć rzadkie, również mogą dawać obraz w postaci bólu głowy, często w połączeniu z bólami i tkliwością innych tkanek po leczonej stronie twarzoczaszki. Po ekstrakcji mogą pojawić się również tak zwane fantomowe bóle zęba wynikające z podrażnienia nerwów w miejscu ekstrakcji, które również mogą promieniować w kierunku głowy, powodując ból w tym obszarze.
Jak widać, wiele rozmaitych dysfunkcji w obrębie jamy ustnej może skutkować bólami głowy. Z tego powodu, jeśli głowa boli często, a badania u specjalistów medycyny nie przyniosły odpowiedzi na pytanie o przyczynę, warto umówić się na wizytę u dentysty. Stomatolog po ocenie stanu zdrowia jamy ustnej i struktur z nią związanych będzie mógł wiele powiedzieć na temat potencjalnego wpływu tkanek tego obszaru na odczuwane dolegliwości bólowe.