Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 13-05-2025
Nagłe zdarzenia dzieją się niespodziewanie i w mgnieniu oka. Co robić, aby nie doszło do nieodwracalnej utraty zęba lub kiedy dopada ostry ból zęba, a do dentysty daleko?
Oto kilka podpowiedzi na – uwaga! – doraźną pomoc:
-
Jeśli dojdzie do utraty zęba, trzeba działać szybko. Należy ująć ząb za koronę i przepłukać go roztworem soli fizjologicznej lub zwykłej wody, zwinąć w wilgotną, czystą chusteczkę lub włożyć między policzek a dziąsło i zgłosić się do dentysty w ciągu 30 minut.
-
Przyłożenie zimnego kompresu do miejsca, w którym ząb uległ ukruszeniu lub złamaniu, może pomóc zmniejszyć obrzęk do czasu wizyty u dentysty.
-
Płukanie ust ciepłą, słoną wodą i przyjmowanie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych może zmniejszyć obrzęk spowodowany silnym bólem zęba. Jednakże tak szybko, jak to możliwe, trzeba umówić się przy każdym bólu na wizytę u dentysty.
-
Procedurę płukania ust słoną wodą można zastosować także wtedy, gdy utworzy się ropień. Pomoże też przyłożenie zimnego kompresu do twarzy, ale nie należy zwlekać godzinami z pójściem do stomatologa.
-
Przykrycie odsłoniętego zęba gumą do żucia bez cukru lub woskiem dentystycznym i unikanie żucia stroną ust, po której wypadło wypełnienie, może tymczasowo pomóc w sytuacjach, gdy nie można uzyskać pomocy doraźnej.