Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 16-05-2025
Leczenie próchnicy zębów u dzieci i dorosłych bardzo się zmieniło w ostatnich latach – od podejścia „borowanie i plombowanie” do nowoczesnej, minimalnie inwazyjnej stomatologii, opartej na edukacji, profilaktyce i biologicznej odbudowie zęba.
W leczeniu próchnicy bez borowania u dzieci wykorzystywany jest wciąż azotan srebra. Zabieg, zwany lapisowaniem zębów, polega na nałożeniu tego związku na szkliwo w postaci płynu. Działanie to zatrzymuje próchnicę, gdyż roztwór azotanu srebra działa bakteriobójczo i wzmacnia ząb, chroniąc go przed demineralizacją.
Infiltracja żywicą jest uznaną już metodą na próchnicę początkową (białe plamy) – zwłaszcza na gładkich powierzchniach. Żywica penetruje mikroskopijne pory w szkliwie, blokując dalszy rozwój próchnicy; stosowana jest też do poprawy estetyki (np. w odwapnieniach po aparacie ortodontycznym). Zabieg z użyciem preparatu żywicznego trwa krótko i nie wymaga znieczulenia.
W leczeniu początkowej próchnicy bez wiercenia wykorzystuje się też remineralizację przez stosowanie na zęby mleczne lub stałe bioaktywnych preparatów zawierających m.in. hydroksyapatyt czy fluorki.