Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentEstetykaProtetyka

Ząb czy implant? Wybór zawsze kontrowersyjny
 

 

 

 

Implanty są obecnie najdoskonalszą metodą wypełnienia luk po zębach, które trzeba było usunąć. Nazywane bywają nawet lepszymi wersjami naturalnych zębów, gdyż nie psują się, są wytrzymałe, a nakładane na niej korony są bardzo estetyczne.

Wydawać by się zatem mogło, że przy takich zaletach implantu zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie ekstrakcja zęba naturalnego, który nie rokuje pomyślnie i zastąpienie go wszczepem, niż pozostawienie go w jamie ustnej i narażenie tkanek przyzębia na stopniową degenerację z powodu toczącego się w zębie stanu zapalnego. Rzeczywistość pokazuje jednak, że nie jest to takie oczywiste, gdyż w każdej sytuacji należy rozpatrzyć wszystkie za i przeciw. Nic bowiem nie zastąpi naturalnego zęba.

Decyzja o ewentualnej ekstrakcji powinna zostać podjęta w oparciu o:

  • kompleksowe podejście do planu leczenia;

  • wyniki analizy możliwości zastosowania konkretnych rozwiązań protetycznych w sytuacji, kiedy w jamie ustnej pozostałby naturalny ząb lub gdy można byłoby zastosować protezę opartą na implantach – jeśli miałaby zostać zastosowana rozbudowana praca protetyczna wsparta na zębach filarowych naturalnych, które nie mają pewnego rokowania, wówczas najczęściej stomatolog zdecyduje o usunięciu zębów i wstawieniu w ich miejsce implantów, które będą po osseointegracji stanowić pewne filary dla protezy dentystycznej;

  • pozostałą ilość tkanek korony zęba oraz jego strategiczną wartość – niepewnie rokujący ząb może stanowić dobry filar protetyczny jedynie w sytuacji, kiedy cały łuk zębowy jest nienaruszony i planowane jest odtworzenie tylko pojedynczej korony.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS