Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentEstetykaProtetyka

Inlay i onlay – kiedy lepsze od tradycyjnego wypełnienia?
 

 

 

 

 

 

Nowoczesne leczenie zachowawcze umożliwia uratowanie zęba i odbudowę jego korony nawet w sytuacji, kiedy ubytek tkanek jest bardzo duży. Rozwiązaniem bardzo dobrze sprawdzającym się w odbudowie korony zęba z dużym ubytkiem jest wkład koronowy (inlay) lub nakład koronowy (onlay). Są przygotowywane przez technika dentystycznego na indywidualne zamówienie na podstawie wycisku pobranego z zęba podlegającego odbudowie. Znacznie lepiej odbudowują koronę zęba od wypełnień tradycyjnych, a ryzyko uszkodzenia/złamania tak odbudowanego zęba jest mniejsze w porównaniu do zastosowania zwykłej plomby. Wkłady i nakłady wzmacniają także zęby – szacuje się, że po tego typu odbudowie uzębienie staje się nawet o 75 proc. bardziej wytrzymałe. Dłuższa jest też żywotność wypełnień tylu inlay czy onlay w porównaniu do uzupełnień tradycyjnych: przeciętnie to 10 lat. Plomba tradycyjna w zębie pozostaje przeważnie 5-7 lat.

 

Wypełnienia inlay i onlay stosuje się przy dużych i bardzo dużych ubytkach zęba – dzięki temu, że bardzo dokładnie odbudowują anatomiczne cechy zęba są to wypełnienia bardzo estetyczne, trwałe i mocne. Dzięki nim odbudowane zęby mogą bez zarzutu pełnić swoją rolę w jamie ustnej.

 

Wypełnienia typu inlay lub onlay mogą być wykonane z kompozytu, porcelany, złota, stopów metali. Najczęściej wykonuje się je z porcelany.

Źródło: Opracowanie własne

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS