Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentChoroby i leczenie

Łuszczyca i jej obraz w jamie ustnej
 

 

 

 

 

Łuszczyca do przewlekła, zapalna i nawrotowa choroba, która należy do najczęstszych schorzeń skóry. Poza objawami dermatologicznymi może dawać także symptomy w obrębie jamy ustnej. Łuszczyca śluzówki jamy ustnej jest spotykana sporadycznie, a jej objawy mogą być bardzo zróżnicowane, dlatego może minąć sporo czasu, zanim pacjent otrzyma prawidłową diagnozę. Zmiany, które powoduje łuszczyca, wyglądają czasem jak ostro odgraniczone, białe blaszki o różnej wielkości, których brzegi uniesione są ponad otoczenie. Mogą też wyglądać jak plackowate ciemnoczerwone powierzchnie, które pokrywa szarobiały nalot. Notuje się także zmiany rumieniowe, a nawet nadżerki.

Najczęściej objawy łuszczycowe w jamie ustnej lokalizują się na języku – na jego grzbietowej stronie, a także na błonie śluzowej pokrywającej policzek, czerwień wargową, a nieco rzadziej – na śluzówce pokrywającej podniebienie.

 

Zmiany łuszczycowe, jakie pojawiają się w jamie ustnej, są inne aniżeli te, które można zaobserwować na skórze. Wynika to z braku warstwy rogowej na śluzówce jamy ustnej.

 

Warto wiedzieć, że łuszczyca objawiająca się na śluzówce jamy ustnej nie zawsze manifestuje się zmianami na skórze. W takiej sytuacji diagnostyka choroby bywa znacznie utrudniona.

 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS