Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentChoroby i leczenie

Demastykacja, atrycja, abfrakcja
 

 

 

 

 

 

Demastykacja, atrycja, abfrakcja to terminy brzmiące dość tajemniczo, lecz wszystkie odnoszą się do procesów zużycia zębów.

  • Demastykacja określa stracie zębów spowodowane przeżuwaniem pokarmów. Jest to proces całkowicie naturalny, obejmujący powierzchnie żujące i sieczne. Postęp starcia powierzchni zębów zależy od indywidualnej abrazyjności (właściwości ściernych) pożywienia. Może się zdarzyć, że demastykacja wystąpi w postaci patologicznej jako skutek żucia nietypowego pożywienia, np. orzecha.

  • Atrycja, to fizjologiczne, postępujące wraz z wiekiem zużycie tkanek twardych zęba w następstwie kontaktu zęba z zębem. Przebiega bez obecności substancji obcych. Sytuacja ta ma miejsce podczas zaciskania zębów, do czego dochodzi w procesie połykania pokarmu, mówienia czy noszenia ciężkich przedmiotów (odruchowo wtedy zaciskamy zęby).

  • Abfrakcja określa umiejscowione na granicy szkliwno-cementowej ubytki klinowe o ostrych brzegach. Zmiany te spotykane są na pojedynczym zębie lub na niesąsiadujących ze sobą zębach.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS