Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzDotacje z UE

Fundusze dla mikroprzedsiębiorców
 

Mikroprzedsiębiorstwo to firma, w której zatrudnionych jest nie więcej niż 10 osób. Tego typu przedsiębiorstwa mogą starać się o dotacje unijne w ramach konkursów organizowanych przez urzędy marszałkowskie poszczególnych województw. Jesień to okres szczególnie obfity w tego typu oferty.

 

Na co należy zwrócić uwagę, by otrzymać dofinansowanie?

  1. Zapoznać się z:

  • listą wymaganych dokumentów i załączników;

  • kryteriami oceny składanych wniosków – pozwoli to na zapoznanie się z problemami, na które będzie zwracana szczególna uwaga podczas rozpatrywania dokumentów;

  • wzorem umowy o dofinansowanie – wnikliwa analiza tego tekstu pomoże w zapoznaniu się ze specyfiką udzielonego dofinansowania, zasadami jej finansowania oraz rozliczania.

  1. Wypełniać wniosek po zapoznaniu się z definicjami pojęć zawartych w tym dokumencie, czyli np „produkty” to urządzenia, które mają być zakupione za unijne pieniądze, zaś rezultaty” to ilość/liczba usług, klientów/pacjentów, która ulegnie zwiększeniu po wprowadzeniu produktów zakupionych z finansowania unijnego.

  2. Wypełniając rubryki ze wskaźnikami należy przyjąć bezpieczną i odpowiadającą teoretycznej sytuacji wysokość tych parametrów. Wnioski są skrupulatnie analizowane – szczególnie pod względem wysokości wskaźników, które mają być wymiernymi wynikami działań wynikających z zainwestowania pieniędzy.

  1. Konstrukcja budżetu powinna przedstawiać wszystkie jego najważniejsze punkty  – w razie potrzeby rozbijając je na szczegółowe zagadnienia lecz bez nadmiernej drobiazgowości.

  2. Przyznawane dotacje nie są wypłacane w terminie natychmiastowym, a przedsiębiorca musi przedstawić dokumentację potwierdzającą poniesione koszty  i oczywiście posiadać środki finansowe na bieżącą działalność, którą normalnie prowadzi do chwili otrzymania unijnych pieniędzy. Należy o tym pamiętać przy staraniach o dotacje i przyjąć co najmniej kilkumiesięczny czas, w którym przedsiębiorca będzie musiał radzić sobie z płatnościami samodzielnie.

  3. Korzystanie z usług firm doradczych nie zawsze gwarantuje sukces w przyznaniu dotacji. Najkorzystniej, jeśli wniosek przygotowuje się samodzielnie, a firma konsultingowa jedynie go weryfikuje – pozwoli to na indywidualizację charakteru wniosku i ujęcie w nim wszystkich ważnych dla wnioskodawcy punktów.


 

Źródło: Opracowanie własne

 


 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS