Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzDotacje z UE

Efektywne starania o dotację
 

 


Stomatologia to dziedzina wyjątkowo rozwojowa – dentyści mają możliwość otrzymania pieniędzy z wielu programów ukierunkowanych na innowacyjność i rozwój sektora usług. Inwestowanie w gabinet stomatologiczny obejmuje: wdrażanie nowoczesnych technologii, poszerzanie pakietu usług oraz działania dotyczące kapitału ludzkiego, polegające na podnoszeniu kwalifikacji czy tworzeniu nowych miejsc pracy. Poniższe rady pomogą w określeniu celów i strategii działania, a w konsekwencji doprowadzą do zdobycia najwłaściwszej dotacji.

  1. Określenie celu dotacji, czyli: co chcę dostać, a nie: na co mogę dostać. Pomoc otrzymują – zależnie od wytycznych programowych - albo ci, którzy dopiero będą uruchamiać firmę i potrzebują pieniędzy na start, albo ci, którzy już działają, i chcą się rozwijać. Unia nie przyznaje pieniędzy przedsiębiorstwom słabym i zadłużonym. Dotację dostaną ci, którzy przekonają urzędników o tym, iż Unia na zainwestowaniu w firmę wnioskodawcy tylko skorzysta.

  2. Właściwe określenie kategorii przedsiębiorstwa - zaliczenie do kategorii mikro, małych, średnich czy dużych zależy od:

  • ilości zatrudnionych pracowników, czyli liczby etatów na koniec roku (wliczając w to właściciela firmy, wspólników i partnerów); personel zatrudniony na niepełny etat jest liczony w częściach ułamkowych;

  • przychód netto oraz suma bilansowa w roku poprzednim i przedostatnim, podawane w € wg kursu na ostatni dzień danego roku.

  1. Określenie czasu istnienia firmy – zależnie od programu, jedne dotacje są przyznawane nowopowstałym przedsiębiorstwom, inne działającym już na rynku kilka lat, jeszcze inne adresowane są dla osób, które dopiero mają zamiar założyć firmę.

  2. Podanie właściwego kodu PKD – szalenie ważny punkt, ponieważ w określonych programach pewne rodzaje działalności są wykluczane z możliwości starania się o dotacje.

  3. Przeprowadzenie firmowego „rachunku sumienia” - dotyczy wymogu dostarczenia potwierdzeń z instytucji o niezaleganiu z wpłacaniem podatków, zaliczek, itp., oraz posiadania czystego konta karnego, czyli braku obciążeń i wyroków za przestępstwa gospodarcze (dotyczy wszystkich członków zarządu firmy). Wnioskodawca nie otrzyma dotacji, jeśli nie doręczy wymaganych druków zaświadczających o jego wiarygodności i solidności gospodarczej i społecznej.

  4. Zaplanowanie zakupu wartości materialnych i niematerialnych, które pozwolą na uruchomienie i/lub funkcjonowanie firmy, przyczynią się do powstania określonego rezultatu działania przedsiębiorcy oraz uzyskania zysku w biznesie.

  5. Właściwe wypełnienie wniosku i kompletność wymaganych załączników - już brak jednego wymaganego dokumentu powoduje odrzucenie wniosku bez jego rozpatrzenia.

Na podst. cyklu zamieszczonego w Nowych Dotacjach.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS