Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Wielkanoc czyli Easter
  • 31-03-2018
 

 

 

 

Czy zdobiąc gabinet dentystyczny w kolorowe pisanki, zastanawialiście się, dlaczego w krajach anglosaskich i niemieckojęzycznych nie mówi się o Świętach Wielkanocnych, ale czas ten określa się krótkim słowem „Easter”?

Wyjaśnienia należy poszukać w dawnych wierzeniach i mitologii wspomnianych krajów. Nazwa „Święta Wielkanocne”, obowiązująca w naszym kraju dla określenia najważniejszego święta chrześcijańskiego, wywodzi się od Wielkiej Nocy, czyli czasu, w którym miało miejsce zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Z kolei Easter wywodzi się prawdopodobnie od imienia pogańskiej bogini, znanej jako Ostara, Eastera, Ostarr. W mitologii anglosaskiej była ona utożsamiana z wiosną, przebudzeniem, świtem, jutrzenką. Jej główne święto obchodzono w okresie wiosennego zrównania dnia z nocą. Odbyła się wtedy liczna imprezy o charakterze religijnym, a dzień był wolny od pracy.

Patrząc na pochodzenie słowa Easter można dopatrzyć się w nim związku z angielskim słowem „east” oznaczającym wschód, oraz skandynawską nazwą Eostur, bogini odrodzenia, która oznacza wiosnę. Takie są właśnie wiosenne Święta Wielkanocne – to święta odradzania się życia po tymczasowej śmierci, po zimie. To święta Zmartwychwstania.

 

Życzymy wszystkim naszym Czytelnikom radosnego świętowania i prawdziwie wiosennej aury w tym wyjątkowym czasie odrodzenia. Z pozdrowieniami – Wasz PortalDentystyczny.pl.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS