Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Zamknięte drzwi gabinetów szkolnych
  • 07-02-2011
 

 

 

 

 

Od 3 stycznia 2011 r. zostały zamknięte wszystkie gabinety dentystyczne w krakowskich szkołach. Czy opieka stomatologiczna w szkole rzeczywiście była niepotrzebna?

- To ogromna strata i wyrwa w skutecznej profilaktyce stomatologicznej uczniów – tak dr Robert Stępień, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie ocenia zamknięcie gabinetów szkolnych. Ocenia się, że zamknięcie tych gabinetów najbardziej odczują niepełnosprawni uczniowie – głównie dlatego, że mają oni największe problemy z dotarciem do dentysty.

Szkolni stomatolodzy mieli pełne ręce roboty: zajmowali się profilaktyką, leczeniem zębów i uśmierzaniem bólu. Uczniowie korzystali zarówno z porad, jak i z medycznej interwencji u dentystów zatrudnionych w placówkach oświatowych. Gabinety szkolne cenili także rodzice – mieli pewność, że ich dzieci w razie kłopotów ze zdrowiem zębów znajdą fachową opiekę. Dziecko u stomatologa szkolnego mogło skorzystać z systematycznej fluoryzacji i lakowania zębów czy okresowego przeglądu, a rodzic otrzymywał pełną informację o stanie uzębienia pociechy. Dlaczego zatem przestała istnieć opieka stomatologiczna w krakowskich szkołach?

- NFZ narzucił takie warunki zawierania kontraktów, które z góry powodowały dyskwalifikację szkolnych gabinetów. W rezultacie w Krakowie żaden z nich nie dostał kontraktu na ten rok - mówi Barbara Nowak, dyrektorka jednej ze szkół. Złożyła interpelację do prezydenta Krakowa w sprawie likwidacji szkolnych gabinetów dentystycznych. Samorząd miejski wszczął alarm w tej sprawie. NFZ przekonuje, że pomimo zamknięcia szkolnych gabinetów, dzieci mają zapewnioną bezpłatną opiekę dentystyczną – kontrakt na świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży podpisały 62 placówki, a 20 realizuje świadczenia z zakresu ortodoncji.

Źródło: „Dziennik Polski”


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS