Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Utrata zębów zwiększa ryzyko otyłości
  • 10-07-2024
 

 

 

 

 

 

Badacze z New Jersey w USA po analizie dokumentacji 1765 osób starszych odkryli, że utrata zębów koreluje ze wzrostem prawdopodobieństwa wystąpienia otyłości. Pacjenci, którzy mieli co najmniej 21 zębów, częściej utrzymywali prawidłową masę ciała niż pacjenci z mniejszą liczbą zębów. Co istotne, każdy dodatkowy brakujący ząb korelował z 2% wzrostem prawdopodobieństwa otyłości, a każda brakująca para przeciwległych zębów trzonowych wiązała się z aż 7% wzrostem prawdopodobieństwa wystąpienia otyłości.

Rena Zelig, główna autorka badania, które zostało opublikowane w periodyku Gerodontology, wskazała, że kiedy ludziom, zwłaszcza osobom starszym, brakuje zębów, zaczynają się problemy z żuciem. W związku z tym osoby te sięgają po pokarmy takie, jak na przykład puree ziemniaczane, ciasteczka, pączki, gdyż są łatwiejsze do spożycia. Niestety, są też mniej zdrowe od surowych owoców i warzyw, które wymagają dobrej umiejętności żucia. Produkty łatwe do spożycia zazwyczaj są też bogatsze w kalorie, tłuszcz i cukier, a to powoduje przyrost masy ciała.

Uczeni wskazują, że dentyści mogliby zmniejszyć ten problem, ucząc pacjentów, jak przyrządzać zdrowszą żywność, aby była łatwiejsza do spożycia.

Przede wszystkim powinno się jednak stawiać na profilaktykę stomatologiczną i w ten sposób –zapobiegać niepotrzebnej utracie zębów.


 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS