Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Porphyromonas gingivalis pogarsza skuteczność chemioterapii
  • 09-07-2024
 

 

 

 

 

 

Badacze z Departamentu Biochemii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Medycznego Południowej Karoliny w USA opisali, w jaki sposób bakterie Porphyromonas gingivalis zakłócają mitofagię wywołaną chemioterapią, umożliwiając tym samym nowotworom jamy ustnej uodpornienie się na działanie substancji leczniczych. Artykuł na ten temat opublikowany został w czasopiśmie iScience.

Mitofagia jest specyficzną formą autofagii, w której dochodzi do usuwania uszkodzonych mitochondriów. Kluczową rolę w rozpoczęciu tego śmiertelnego dla komórki procesu odgrywa należący do sfingolipidów ceramid. Badacze sugerują, że fimbrie, niewielkie, wystające z komórki bakterii rzęski, przyczepiają się do określonych białek na błonie mitochondrialnej, blokując miejsce przyłączenia leku ceramidowego i w ten sposób powstrzymują mitofagię.

Naukowcy będą skupiać się teraz na zbadaniu, czy zastosowanie antybiotyków pozwoli uniknąć sytuacji, w której dochodzi do zablokowania uruchomienia śmiertelnej dla mitochondriów (a przez to także dla komórek nowotworowych) mitofagii.


 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS