Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Uraz twarzy u osób starszych znacząco pogarsza jakość ich życia
  • 13-06-2024
 

 

 

 

 

 

Urazy szczękowo-twarzowe zawsze stanowią powód do niezwłocznej konsultacji z lekarzami i podjęcia leczenia. Zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić do wielu poważnych fizycznych następstw zdrowotnych; ale nie tylko – bo ucierpieć może też psychika. Również sam uraz może znacząco pogorszyć jakość życia, co dotkliwie może być odczuwane przez osoby wymagające szczególnej troski w zakresie zapewnienia odpowiedniego poziomu tej jakości, czyli przez seniorów.

Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził wieloośrodkowe badanie, którego celem była ocena jakości życia po chirurgicznym lub nieoperacyjnym leczeniu urazów szczękowo-twarzowych u osób starszych. Było to badanie kohortowe przeprowadzane na oddziałach chirurgii szczękowo-twarzowej w całej Europie od 1 stycznia 2019 do 31 czerwca 2019. Okazało się, że osoby w podeszłym wieku po urazie twarzy doświadczają wewnętrznego spadku jakości życia z uwagi na pojawiające się u nich znaczne zaburzenia emocjonalne, społeczne i funkcjonalne.

W obniżeniu jakości życia u osób starszych po urazie szczękowo-twarzowym dużą rolę odegrały problemy emocjonalne, zmęczenie, brak energii, a także ograniczenia w funkcjonowaniu społecznym.


 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS