Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Rak jamy ustnej – nadzieja w stomatologii publicznej
  • 20-11-2023
 

 

 

 

 

 

Brytyjskie Towarzystwo Stomatologiczne (BDA) uznało, że na Wyspach należy niezwłocznie podjąć działania od poziomu rządowego, aby znacząco przywrócić dostęp do stomatologii publicznej, ponieważ liczba przypadków raka jamy ustnej i zgonów spowodowanych tą chorobą cały czas rośnie.

Podkreślono, że personel stomatologiczny znajduje się na pierwszej linii frontu w walce z tą chorobą, gdyż jej objawy często można wykryć podczas rutynowej wizyty u dentysty.

 

Z danych wynika, że śmiertelność wskutek tego nowotworu znacząco wzrosła w Wielkiej Brytanii w porównaniu z wynikami badania przeprowadzonego 10 lat temu.

BDA zwraca uwagę, że choć najczęściej rak jamy ustnej występuje u pacjentów wysokiego ryzyka, czyli starszych palaczy i osób pijących dużo alkoholu, to zauważa się też znaczny wzrost liczby przypadków zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który również może doprowadzać do rozwoju nowotworów jamy ustnej. W grupie zagrożonych znajdują się głównie osoby młodsze, zwykle niepalące i pijące alkohol w niewielkich ilościach lub niepijące go wcale.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS