Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

O trendach w specjalizacjach
  • 29-05-2013
 

 

 

Które specjalizacje dentystyczne i lekarskie są modne? To zależy od sezonu i rocznika kształcącego się na uczelniach medycznych, ale obecnie najczęściej studenci wybierają te specjalizacje, po których dobrze płatna i mało stresująca praca nie będzie niespełnionym marzeniem. Na popularność specjalizacji wpływa też niedofinansowanie publicznej służby zdrowia, które jest motorem napędowym rozwoju popytu na wiele usług medycznych i tym samym przyczynia się do wzrostu popularności tych właśnie kierunków kształcenia, w których zatrudnienie znajduje się głównie w sektorze prywatnym.

-Młodzi lekarze skupiają się na tym, jakie perspektywy otworzy przed nimi dana specjalizacja oraz jak bardzo stresująca czy obciążająca będzie praca. Możliwość realizacji zawodowej na prywatnym rynku usług medycznych niewątpliwie ma wpływ na podjęcie decyzji o wyborze specjalizacji – zauważa dyrektor medyczny grupy Scanmed Multimedis Józefa Job.
Menadżerowie placówek, w których pacjent za leczenie płaci, wskazują na to, że najpopularniejsze wśród usług prywatnych to stomatologiczne, ginekologiczne i internistyczne. Niektórzy szefowie placówek prywatnych uważają, że trudno jest mówić o kryteriach popularności konkretnej specjalizacji i wskazują na to, że pacjenci coraz częściej wybierają prywatne lecznice z uwagi na szybkość i łatwość dostępu do lekarza oraz z powodu wysokiej jakości świadczonych usług. Popularność specjalizacji zmienia się, bo zjawisko to istniało zawsze, ale specyficznym przykładem kierunku medycznego, który cieszy się od lat niesłabnącą popularnością wśród młodych ludzi, jest stomatologia. Dzieje się tak głównie z tego powodu, że po skończeniu studiów pracę w zawodzie znajdzie się zawsze i jest ona dobrze płatna.

- Specjalizacją lekarską, która w dużym stopniu stała się domeną strefy prywatnej, jest stomatologia. Związane jest to głównie z niskim poziomem finansowania usług stomatologicznych przez NFZ w ciągu ostatnich lat - mówi Bartosz Maciejewski, rzecznik prasowy grupy Medicover. O ile popyt na usługi stomatologiczne trwa przez cały rok, w przypadku innych specjalizacji jest on wartością zmienną i zależy np. od pory roku. Tak jest w przypadku zapotrzebowania na porady lekarzy internistów, pomoc ortopedów czy pediatrów.

Źródło „Rynek Zdrowia”


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS