Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentChoroby i leczenie

Biostymulacja laserem w stomatologii – korzyści odczuwane od zaraz
 

 

 

 

Stosowanie laserów staje się w stomatologii standardem. Wiązka promieni wykorzystywana może być do zabiegów inwazyjnych lub do biostymulacji. Lasery biostymulacyjne emitują promieniowanie niskoenergetyczne, które wnika do ciała, nawet bardzo głęboko, bo do kilku centymetrów, i wywołuje w komórkach oraz tkankach pożądany efekt terapeutyczny. Dzięki laserowej biostymulacji pożądane efekty w leczeniu chorób jamy ustnej uzyskuje się od razu oraz w perspektywie długoterminowej – w dodatku bezboleśnie, co może zachęcić np. dziecko u stomatologa do współpracy.

 

Najważniejsze efekty biostymulacji laserem to:

  • Pobudzone procesy regeneracji i gojenia – energia laserowa aktywuje enzymy mitochondrialne oraz zmienia przepuszczalność błon mitochondrialnych, co ułatwia napływ składników biorących udział w cyklu Krebsa – jednej z podstawowych przemian metabolicznych. Wskutek tego przyspiesza metabolizm, a proliferacja komórek jest bardziej efektywna. Pobudzone fibroblasty sprzyjają szybkiej produkcji kolagenu, a przyspieszone przemiany w makrofagach i osteoblastach korzystnie działają na regenerację tkanki kostnej. Dzięki wszystkim wymienionym skutkom działania wiązki laserowej procesy regeneracji i gojenie się ran oraz odtwarzanie kości zachodzą sprawnie i z dużą skutecznością.

  • Wytłumione reakcje zapalne – światło lasera działa tu wieloaspektowo: stymuluje uwalnianie serotoniny, poprawia mikrokrążenie, zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych i powoduje wzrost produkcji cytokin. Sprzyja to likwidacji obrzęków i usuwaniu toksyn z obszarów zmienionych zapalnie poprzez układ limfatyczny.

  • Efekt przeciwbólowy – uzyskuje się go dzięki pobudzeniu przemian metabolicznych w obszarze komórek nerwowych obwodowych oraz w mózgu. Przeciwbólowe działanie lasera biostymulacyjnego wykorzystywane jest w zabiegach z zakresu stomatologii zachowawczej oraz chirurgii stomatologicznej.

Źródło: Opracowanie własne

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS