Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentChoroby i leczenie

Pionowe złamanie korzenia zęba
 

 

 

 

Jednym z poważniejszych powikłań, które może pojawić się, kiedy przeprowadzane jest leczenie kanałowe, jest pionowe złamanie korzenia zębowego – najczęściej w zębach trzonowych szczęki dolnej oraz w górnych przedtrzonowcach. Korzenie zębowe, które ulegają pionowym złamaniom, przydarzają się w przypadku istnienia chorób przyzębia postępujących ze znacznym niszczeniem kości, przy istniejących wadach zgryzu, zębach zniszczonych przez erozję lub abrazję.

Powikłanie to bywa trudne do zdiagnozowania, ponieważ zdjęcie rtg nie zawsze ukazuje linię złamania. Sam fakt zaistnienia złamania manifestowany bywa specyficznym trzaskiem, a pacjent zaczyna odczuwać ból zęba pojawiający się przy nagryzaniu, podczas zmian temperatury czy zmian siły nacisku. W zębie może też rozwinąć się zgorzel. Objawy, które mogą sugerować istnienie złamania już od jakiegoś czasu, to pojawienie się przetoki albo występowanie głębokiej, wąskiej kieszonki przyzębnej, która sięga aż do wierzchołka zęba.

Do pionowego złamania korzeni zębowych podczas wykonywania zabiegu endodontycznego może dojść wskutek użycia zbyt dużych sił przy opracowywaniu lub wypełnianiu kanału, podczas upychania wypełnienia w oczyszczonym kanale albo też wskutek zaklinowania się kanale narzędzia do upychania gutaperki.

Leczenie tego powikłania jest bardzo trudne i często skutkiem złamania jest ekstrakcja zęba. Za najlepszą metodę uznaje się profilaktykę wystąpienia złamań – a w tę zaangażowani są zarówno pacjent (poprzez zachowanie właściwej higieny jamy ustnej i leczenie chorób przyzębia) oraz stomatolog (m.in. przez ostrożne kształtowanie kanału podczas leczenia endodontycznego).

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS