Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualnościDziałalność gosp., podatki, finanse

Zgodna z prawem indywidualna praktyka stomatologiczna
  • 21-03-2008
 

Posiadanie dyplomu uczelni stomatologicznej i praw do wykonywania zawodu nie upoważniają do prowadzenia indywidualnej praktyki dentystycznej. Najpierw trzeba założyć działalność gospodarczą. Jak bowiem czytamy w „Gazecie Prawnej”: „Zgodnie z art. 49a ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (tj. Dz. U. z 2005 r. nr 226, poz. 1943 z późn. zm.), prowadzenie indywidualnej praktyki lekarskiej lub indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. nr 173, poz. 1807 z późn. zm.).”

Prowadzenie indywidualnej praktyki lekarskiej bez posiadania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej oraz wpisu do rejestru praktyk lekarskich jest zabronione i podlega karze grzywny albo ograniczenia wolności.

 

Kolejne kroki do uruchomienia prywatnej praktyki lekarskiej to:

  1. Wpis do ewidencji działalności gospodarczej – wniosek składa się w organie ewidencyjnym (burmistrzowie, wójtowie, prezydenci miast). Brak jest oficjalnych formularzy wniosków – tworzą je lokalne organy ewidencyjne. Przy składaniu wniosku uiszcza się opłatę w wysokości 100 zł. Czas oczekiwania na dokonanie wpisu do ewidencji wynosi do 14 dni. Po dokonaniu wpisu, przedsiębiorca otrzymuje zaświadczenie.

  2. Złożenie wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Podmiotów Gospodarki
    Narodowej (uzyskanie numeru REGON).

  3. Wyrobienie pieczątki firmowej - obowiązek jej posiadania nie wynika z przepisów prawa wprost, ale pieczątka jest niezbędna do przeprowadzenia wielu działań firmowych, w tym finansowych.

  4. Otwarcie firmowego rachunku bankowego.

  5. Złożenie wniosku do Krajowej Ewidencji Podatników – zgłoszenie rejestracyjne/aktualizacyjne numeru NIP.

  6. Zgłoszenie do ZUS – ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

  7. Uzyskanie pozytywnej opinii Sanepidu o przydatności lokalu do wykonywania indywidualnej praktyki lekarskiej.

  8. Złożenie wniosku o wpis do rejestru Indywidualnych Praktyk Lekarskich – organami rejestracyjnymi są okręgowe izby lekarskie. Uiszcza się przy tym opłatę w wysokości 350 zł. Wzór wniosku opracowują lokalne organy rejestrujące, ponieważ brakuje oficjalnych urzędowych formularzy. Czas oczekiwania na wpis to ok. 50 dni.

Źródło: „Gazeta Prawna”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS