Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualnościDziałalność gosp., podatki, finanse

Galimatias z bonifikatami za przekształcanie własności
  • 25-09-2008
 

Początek tego roku przyniósł zmiany w opłatach za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność: obowiązkiem gmin jest udzielanie upustów przy tego typu operacjach. Jest to możliwe dzięki nowelizacji ustawy o przekształcaniu użytkowania wieczystego we własność odrębną. Okazuje się, że stomatolodzy w niektórych rejonach Polski mają kłopoty z uzyskaniem takiej bonifikaty. Brak prawa do rabatu w przypadku przekształcenia własności wynikać ma w przypadku dentystów z tego, iż znowelizowane przepisy dotyczą tylko osób wykorzystujących nieruchomość na cele mieszkaniowe. Jeśli więc dentysta w budynku prywatnym otworzy gabinet stomatologiczny, bonifikata nie powinna przysługiwać.

Innego zdania jest prawnik specjalizujący się nieruchomościach:

- To prawda, że ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości mówi, że bonifikata przysługuje tylko wówczas, gdy nieruchomość jest wykorzystywana na cele mieszkaniowe. O tym jednak, czy tak jest faktycznie, decyduje miejscowy plan, a ten dopuszcza na terenach przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe także usługi. Tam natomiast, gdzie nie ma planu, decydujące znaczenie ma to, w jaki sposób dana nieruchomość została zabudowana – mówi.

 

Z powodu różnic w interpretacji przepisów część gmin zawiesiła wypłaty bonifikat do czasu wyjaśnienia sprawy. Kilka miast skierowało wniosek o interpretację przepisów do Trybunału Konstytucyjnego. Te miasta i gminy, które nie są pewne, jak interpretować znowelizowane przepisy, tymczasowo nie prowadzą przekształceń własnościowych – do czasu, aż na ten temat wypowie się TK. Tam, gdzie podobnych dylematów nie ma, przekształcenia przeprowadzane są na bieżąco.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS