Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualnościDziałalność gosp., podatki, finanse

Urok dotacji
  • 05-05-2008
 

Statystyki wskazują, iż stomatolodzy podjęli ofensywę w staraniach o zdobycie dotacji z Unii Europejskiej. Dentyści stanowią aż 10% wnioskodawców, którzy otrzymali wsparcie finansowe w sektorze mikroprzedsiębiorstw. Siła tego sektora tkwi... w podobieństwie wyposażenia i specyfice funkcjonowania gabinetów stomatologicznych. Z racji tego, że wszystkie gabinety działają według podobnych zasad i są wyposażane w podobne urządzenia, wystarczy jeden dobrze napisany i pozytywnie zaopiniowany wniosek o dotację, by inni chętni na wsparcie finansowe mogli się na nim opierać.

Z boomu na pomoc finansową skorzystają również pacjenci, którzy będą leczeni w nowocześnie wyposażonych gabinetach.

Pojawiają się jednak głosy krytyczne:

-Powinniśmy zadać sobie pytanie, czy o taki kierunek wsparcia przedsiębiorczości nam chodziło. Taka pomoc podnosi poziom usług dla mieszkańców, ale wątpię, czy ma wpływ na długofalową konkurencyjność regionu – zauważa jeden z członków PKPP Lewiatan.

Trudno bowiem przesądzać na podstawie analiz statystycznych dotyczących ilości przyznanych dotacji o ich wpływie na rozwój danego sektora przedsiębiorstw i zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań.

 

Dzięki pieniądzom z zagranicy na pewno upowszechniona zostanie profilaktyka stomatologiczna. Gmina Przemęt ma szansę dostać 700 tys.€ z Funduszu Norweskiego na realizację projektu „Żyjmy zdrowo – razem”. Ze wsparcia skorzystałyby głównie maluchy z Przemętu, ponieważ zostałyby objęte profilaktyką przeciwpróchnicową. Program objąłby wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym, niezależnie od tego, czy są zapisane do przedszkoli. Działania zapobiegające próchnicy objęłyby fluoryzację, okresowe wizyty kontrolne u stomatologa, wykrywanie wad wymowy i zgryzu oraz konsultacje rodziców z dentystą. Oprócz działań z dziedziny stomatologii w projekcie przewidziano też budowę Parków Zdrowia – dziecięcych placów zabaw, gdzie maluchy będą mogły zadbać o swoją tężyznę fizyczną.

Projekt uzyskał już pozytywną opinię krajowych decydentów i czeka na akceptację państw darczyńców Funduszu Norweskiego, czyli Islandii, Norwegii i Liechtensteinu.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”, „Głos Wielkopolski”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS