Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoNiepełnosprawni w gabinecie
Niepełnosprawne dziecko - higiena jamy ustnej
 

 

 

 

Niepełnosprawni z uwagi na specyfikę swojego stanu zdrowia i występujące ograniczenia intelektualno-ruchowe są narażeni na zaniedbania w zachowaniu czystości zębów. Częściej u nich występują próchnica i choroby przyzębia. Dlatego dobra higiena jamy ustnej niepełnosprawnego dziecka to podstawa profilaktyki stomatologicznej. Ty jako opiekun musisz wiedzieć, że szczotkowanie zębów jest tak samo ważne dla zachowania zdrowia niepełnosprawnego dziecka, jak dostarczanie odpowiednich produktów żywnościowych czy przeprowadzenie koniecznej operacji chirurgicznej. Aby nie popełniać błędów, poproś dentystę o instruktaż higienizacyjny. Jeżeli dziecko, którym się opiekujesz, jest samodzielne i chętnie współpracuje, sposób dbania o zdrowie jamy ustnej w jego przypadku nie będzie się różnić od zaleceń dla zdrowych dzieci. Powinno zatem:

  • co najmniej dwukrotnie w ciągu doby szczotkować zęby (po śniadaniu i przed snem), a w przypadku noszenia aparatu ortodontycznego stałego – po każdym posiłku,

  • używać nitki dentystycznej i płukanek dezynfekujących,

  • wyjmować i czyścić aparat ruchomy lub ruchome uzupełnienie protetyczne (jeśli dziecko zostało w nie zaopatrzone) po każdym posiłku i przed snem,

  • poddawać się okresowym kontrolom i profesjonalnemu oczyszczaniu zębów u dentysty,

  • stosować antypróchnicowe preparaty z zawartością fluoru.

Jeśli twój podopieczny to dziecko specjalnej troski o poważniejszym stopniu upośledzenia, twoim, opiekuna, obowiązkiem jest pomóc mu w czyszczeniu jamy ustnej, dopilnować, aby ewentualne samodzielne czyszczenie zostało wykonane starannie, a w przypadku, kiedy wymaga tego sytuacja – wykonać u dziecka zabiegi higieniczne.

  • Jeżeli dziecko chce być samodzielne, ale jest niesprawne ruchowo lub manualnie, kup mu przybory do mycia zębów, których będzie mogło używać na miarę swoich możliwości. Zainwestuj w szczoteczkę o miękkim włosiu, aby z powodu zmniejszonej sprawności manualnej dziecko nie poraniło sobie dziąseł podczas mycia zębów. Na rynku są dostępne szczoteczki o różnej budowie i wielkości, które ułatwiają czyszczenie jednocześnie kilku powierzchni zębów. Są też modele z systemem odsysania wody. Możesz kupić szczoteczkę elektryczną, w której głowica czyszcząca wykonuje różne ruchy w wielu płaszczyznach – to także sposób na ułatwienie mycia zębów dziecku o wielkich chęciach do zachowania czystości w buzi, ale ograniczonych możliwościach manualnych. Z używania nici dentystycznej nie trzeba rezygnować, bo na rynku są też dostępne specjalne trzymadełka, które ułatwiają posługiwanie się tym przyborem czyszczącym.

  • W sytuacji, kiedy niepełnosprawność dziecka wyklucza jego samodzielne czyszczenie jamy ustnej, ty musisz się tym zająć. Wykorzystaj podpowiedzi podane powyżej, a przede wszystkim zaopatrz się w specjalną nakładkę ochronną na palec – przyda się, kiedy trzeba będzie czyścić buzię dziecka wykonującego ruchy mimowolne albo nie umiejącego utrzymać przez kilka minut otwartej jamy ustnej. Jeśli takiej nakładki nie możesz kupić, owiń palec jałową gazą zwilżoną w przegotowanej, letniej wodzie. Do przepłukiwania jamy ustnej po czyszczeniu warto wykorzystać irygatory wodne. Także niektóre modele szczoteczek mają wbudowany irygator.

Źródło: Opracowanie własne

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS