Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoNiepełnosprawni w gabinecie
Niepełnosprawne dziecko – przysługujące świadczenia stomatologiczne
 

 

 

 

Niepełnosprawni mogą podczas leczenia stomatologicznego korzystać ze świadczeń przysługujących wszystkim ubezpieczonym w NFZ oraz ze świadczeń dostępnych tylko tej grupie osób. W gabinetach stomatologicznych realizujących usługi w ramach kontraktu z Funduszem pacjent może korzystać z bezpłatnego leczenia zawartego w pakiecie usług gwarantowanych. Lista z wykazem darmowych procedur powinna znajdować się w widocznym miejscu w gabinecie. Jeśli jej nie ma, a gabinet działa w ramach umowy z NFZ, należy żądać przedstawienia aktualnego wykazu. Usługi ponadstandardowe mogą być realizowane odpłatnie, o ile w danym gabinecie taka możliwość istnieje.

Osobom z niepełnosprawnościami przysługują świadczenia w takim samym zakresie, jak wszystkim ubezpieczonym. Wyjątek stanowią: znieczulenie ogólne przy wykonywaniu dentystycznych świadczeń gwarantowanych oraz stosowanie kompozytowych materiałów światłoutwardzalnych do wypełnień, które przysługują, jeśli wynika to ze wskazań medycznych, dzieciom i młodzieży niepełnosprawnym do 16 roku życia oraz osobom w wieku 16-18 lat ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Z pełnym wykazem świadczeń gwarantowanych z zakresu stomatologii możesz zapoznać się na stronie resortu zdrowia – znajdują się w 12 załącznikach do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego.

Niepełnosprawnemu dziecku w sytuacjach wymienionych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przysługuje bezpłatny lub częściowo płatny transport sanitarny.

Źródło: Opracowanie własne


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS