Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoNiepełnosprawni w gabinecie
Leczenie ortodontyczne i protetyczne dzieci niepełnosprawnych
 

 

 

 

 

Niektóre niepełnosprawności skutkują wystąpieniem wad wrodzonych w budowie poszczególnych elementów jamy ustnej, a u części niepełnosprawnych dzieci może dojść do rozwoju wady zgryzu na skutek nieprowadzonej albo źle prowadzonej profilaktyki chorób jamy ustnej, niezachowywania higieny i konieczności przedwczesnego usunięcia zepsutych próchnicą zębów mlecznych. Leczenie protetyczne i ortodontyczne dzieci specjalnej troski i niewspółpracujących z ortodontami oraz stomatologami to zadanie pełne wyzwań, ale możliwe do wykonania. Najczęściej sprowadza się do zakładania ruchomych elementów korygujących zgryz, wymienianych okresowo w zależności od wzrostu małego pacjenta, czy zastosowania rozwiązań, dzięki którym niepełnosprawne dziecko może rzadziej odwiedzać gabinet w ramach kontroli postępu leczenia. Stały aparat ortodontyczny może być założony tylko u dziecka, które dba o higienę jamy ustnej, natomiast implantowanie, zakładanie koron czy mostów to działania zarezerwowane na czas po zakończeniu okresu wzrostu dziecka. Niepełnosprawni w ramach leczenia ortodontycznego mogą też otrzymać zalecenie wykonywania ćwiczeń mięśni twarzy.

 

Co możesz zrobić jako opiekun, aby wspomóc leczenie ortodontyczne i protetyczne niepełnosprawnego dziecka?

  • Kiedy zauważysz, że ze zgryzem podopiecznego dzieje się coś złego, bez zwłoki zaprowadź dziecko do stomatologa lub ortodonty. Im szybciej podejmie się leczenie zalecone przez specjalistę, tym będzie ono mniej uciążliwe i obciążające.

  • Pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych, o działaniach profilaktycznych na co dzień i stałej obserwacji podopiecznego pod kątem ujawniania się nawyków oraz podejmowania działań eliminujących niezdrowe zachowania.

  • Przestrzegaj zaleceń ortodonty i dopilnuj, aby dziecko nosiło aparat lub uzupełnienie protetyczne, oraz wykonywało wskazane ćwiczenia.

  • Pomóż niepełnosprawnemu dziecku dbać o zachowanie czystości w jamie ustnej oraz czystości aparatu czy protezy.

Źródło: Opracowanie własne

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS