Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 24-06-2009
Brak zębów krępuje, utrudnia spożywanie pokarmów, zniekształca rysy twarzy, prowadzi do kompleksów i rozwoju chorób przyzębia oraz układów wewnętrznych ustroju (np. układu pokarmowego). Im szybciej po utracie zęba spotkamy się z protetykiem, tym lepiej. Cele leczenia protetycznego to:
-
przywrócenie funkcjonowania aparatu żującego: odtworzenie brakujących zębów, nadanie im właściwego kształtu i wysokości, przywrócenie prawidłowego zwarcia;
-
estetyczna odbudowa utraconego lub uszkodzonego uzębienia.
By osiągnąć zamierzone cele, protetyk tak projektuje i dobiera uzupełnienie, by jak najlepiej odtworzyć pierwotne warunki zgryzowe, oraz by zęby były jednakowo obciążone podczas żucia, a elementy stawu skroniowo- żuchwowego pracowały harmonijnie, bez przeciążeń i asymetrii.
Jakie rozwiązanie znajdzie zastosowanie u przyszłego użytkownika protezy, zależy od:
-
rozległości odtwarzanego braku lub uszkodzenia zębów
-
warunków panujących w jamie ustnej pacjenta
-
poziomu higieny
-
oczekiwań estetycznych pacjenta.
Do uzupełniania braków w uzębieniu stosuje się:
-
protezy ruchome (wyjmowane z ust) – są to m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (na podbudowie metalowej), protezy nylonowe lub acetalowe;
-
uzupełnienia stałe (nie wyjmowane z ust) – zalicza się tu licówki, korony i mosty (porcelana na podbudowie metalowej lub bezmetalowej (uzupełnienia bardziej estetyczne);
-
prace kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron teleskopowych).
Do zmiany kształtu i koloru zębów stosuje się m.in. licówki i korony pełnoceramiczne. Nowoczesne materiały, z których tworzy się te protezy, doskonale imitują naturalne zęby. Opalescencja i fluorescencja – parametry, od których zależy naturalny wygląd uzupełnienia - dobierane są do indywidualnych cech i potrzeb pacjenta. Ingerencja w tkanki zęba jest ograniczona do niezbędnego minimum.
Najbardziej rewolucyjnym i nowoczesnym sposobem leczenia protetycznego są implanty zębów. Implanty umożliwiają również odtworzenie funkcji żucia w sposób najbardziej fizjologiczny, ponieważ tytanowe śrubki, na których osadzone są sztuczne korony zębów, ściśle integrują się z kośćmi szczęki lub żuchwy. Dzięki temu obciążenia, którym podczas żucia podlegają wszczepy, rozkładane są podobnie jak te, które działają na zęby naturalne.
Źródło: „Press”