Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 15-11-2024
Zdrowie jamy ustnej u kobiet to nie tylko kwestia estetyki, ale kluczowy element ogólnego dobrostanu, który często bywa pomijany. Powinno być ono rozpatrywane indywidualnie, gdyż w trakcie różnych etapów kobiecego życia, od okresu dojrzewania po menopauzę, zmiany hormonalne wpływają na stan jamy ustnej, zwiększając ryzyko chorób przyzębia i oddziałując na zdrowie ogólne.
Wiadomo, że fluktuacje estrogenów i progesteronu mogą zwiększać podatność na choroby przyzębia, które mogą mieć poważne konsekwencje, zwłaszcza w ciąży. Nieleczona choroba przyzębia wpływa bowiem nie tylko na matkę, ale także na dziecko. Wskutek tego poprzez odpowiednie leczenie przyszłej matki wpływa się na zdrowie jej potomstwa.
Niestety, zdrowiu jamy ustnej kobiet wciąż nie poświęca się należytej uwagi, choć ma ono duże znaczenie dla przebiegu ciąży i chorób przewlekłych. Sytuację tę może zmienić przewidziany na 2025 rok kongres periodontologiczny, w którym zaplanowano sesję mającą na celu uwypuklenie unikalnych potrzeb zdrowotnych kobiet na różnych etapach życia.