Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 26-08-2021
Kardioperiodontologia to dziedzina nauk medycznych, która łączy periodontologię, czyli naukę o chorobach przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej z kardiologią, czyli dziedziną medycyny zajmującą się chorobami sercowo-naczyniowym. Kardioperiodontologia zajmuje się zarówno ogniskami infekcji w jamie ustnej, które mogą doprowadzić do zaburzeń pracy układu sercowo-naczyniowego, jak i skutkami odogniskowego zakażenia bakteriami jamy ustnej.
Termin kardioperiodontologia pojawił się niedawno – wskutek wielu niepodważalnych dowodów potwierdzających wpływ zdrowia jamy ustnej na stan układu sercowo-naczyniowego, a także – wpływ zaburzeń krążenia (szczególnie mikrokrążenia w przyzębiu) na stan zdrowia wszystkich tkanek przyzębia, a w konsekwencji – również zębów.
Wprawdzie istnieją zależności pomiędzy występowaniem chorób przyzębia a predyspozycjami genetycznymi, jednak to głównie tryb życia i wiek sprzyjają rozwojowi zaburzeń w obszarze przyzębia, a także powstaniu chorób związanych z układem krążenia. Wśród bezpośrednich przyczyn, które mogą doprowadzić do zaburzeń w mikrokrążeniu i do chorób przyzębia, wymienia się w pierwszej kolejności palenie tytoniu, a także cukrzycę i osteoporozę.