Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 17-02-2016
Piękny uśmiech jest darmowy tylko wtedy, kiedy jest podarunkiem natury. Jeśli naturalnym zębom urody brakuje, uzyskanie olśniewającego uśmiechu może kosztować naprawdę dużo. Z kosztownym leczeniem stomatologicznym trzeba się liczyć także w sytuacji, kiedy planowane są nietypowe zabiegi albo też leczenie wymagać będzie zastosowania drogich materiałów. Jak zadbać, aby leczenie to było bezpieczne i nie naraziło nas na niepotrzebne koszty oraz jak uchronić się przed ryzykiem niefachowego wykonania usług?
-
Sprawdź kwalifikacje lekarza, któremu chcesz zlecić prowadzenie leczenia. Przyjrzyj się dokładnie dyplomom i certyfikatom, które wiszą na ścianach poradni. Sprawdź także daty wydania tych dokumentów.
-
Poproś o szczegółowy plan leczenia wraz z kosztorysem – niech zostanie sporządzony na piśmie. (Nie zgadzaj się na propozycję stopniowej zapłaty po każdej wizycie. W ten sposób może urosnąć bardzo wysoki rachunek nie wiadomo za co). Plan ten możesz skonsultować z innym dentystą.
-
Przed rozpoczęciem leczenia pytaj o komplikacje, zwłaszcza w trudnych zabiegach protetycznych.
-
Jeśli planowany zabieg jest rozległy i skomplikowany, dopytuj o szczegóły tak długo, aż uzyskasz wszystkie informacje, które Cię interesują. Nie wahaj się skonsultować planu zabiegu z innym dentystą i powiedz o swoich zamierzeniach specjaliście, który ma prowadzić leczenie. Dobry fachowiec nie tylko się nie obrazi, ale nawet sam podsunie pomysł skonsultowania z innym stomatologiem.
-
Jeśli z jakichś powodów korzystasz z pomocy medycznej w innej przychodni (np. w razie bólu), koniecznie zabierz stamtąd opis diagnozy i zastosowanego leczenia.
-
Proś o kopie dokumentacji leczenia na bieżąco – gdziekolwiek się leczysz, a wyniki badań obrazowych zabieraj ze sobą do domu. Posiadanie kopii dokumentacji i wyników badań jest korzystne w razie konfliktu z lekarzem, szczególnie jeśli sprawa nabrała charakteru procesowego.
Źródło: „Przegląd”