Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 12-05-2015
Jeśli masz zamiar rozpocząć leczenie specjalistyczne, skonsultuj jego przebieg z wszystkimi lekarzami, którzy będą brać udział w procesie oraz z tymi, których odwiedzasz od czasu do czasu – nawet, jeśli pozornie nie będą oni zaangażowaniu w przebieg terapii. Nie jest istotne, czy planujesz leczenie wady zgryzu u ortodonty, czy w grę wchodzi skomplikowana naprawa rozszczepu wargi i podniebienia u dziecka – zasięgnięcie opinii lekarzy różnych specjalności, którzy w jakiś sposób są związani z dbaniem o zdrowie osoby, która ma być poddana leczeniu, ma głęboki sens.
- Ważne, aby wykonać ten ruch przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań - dodaje. Jeżeli rozpoczęliśmy już budowę domu, to dużo trudniej zmieniać jego projekt, a jeszcze trudniej materiały użyte do jego budowy. Lepiej więcej czasu spędzić na planowaniu, dobrze się zastanowić, nie rozpoczynać leczenia zbyt pochopnie – wyjaśnia stomatolog Hieronim Kasprzak.
Na konsultację do stomatologa warto pójść przede wszystkim w sytuacji, kiedy czeka nas leczenie:
-
chirurgiczne w obrębie jamy ustnej lub twarzoczaszki
-
kardiologiczne
-
ortodontyczne, protetyczne i periodontologiczne
-
antynowotworowe
-
z wykorzystaniem przeszczepu.
Spotkanie z dentystą może wyeliminować niepotrzebne usunięcie zębów, złagodzić negatywne skutki chemio- lub radioterapii w obrębie jamy ustnej czy też zagwarantować sukces przy przeszczepie narządów wewnętrznych. Konsultacja ze stomatologiem przed specjalistycznym leczeniem w obrębie jamy ustnej może też uchronić przed wzrostem kosztów terapii – choćby w sytuacji, kiedy udaje się uratować zęby, które inny specjalista zalecił usunąć.
Idealna sytuacja to taka, gdzie pacjent wymagający wysokospecjalistycznego leczenia ma dostęp do lekarzy różnych specjalności w jednej placówce medycznej. Lub kiedy istnieje możliwość zwołania konsylium medycznego, w którym będą jednocześnie uczestniczyć specjaliści z różnych dziedzin medycyny i stomatologii.
Konsultacja przed podjęciem jakichkolwiek działań leczniczych to zapewnienie sobie komfortu psychicznego, zaoszczędzenie przykrych doznań fizycznych i uniknięcie późniejszych rozczarowań.
Źródło: „Nowości”