Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna Lekarzkasa fiskalna inneKasy fiskalne

Kasy fiskalne – vademecum
 

 

 

 

 

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej przez lekarza prowadzącego zawodową działalność gospodarczą wchodzi w życie z dniem 1 maja 2011 r. Przed zakupem urządzenia warto przeczytać nasz mini-poradnik.

  • Przy wyborze kasy fiskalnej należy kierować się w pierwszej kolejności względami praktycznymi – by dobrać urządzenie na miarę własnych potrzeb a nie sezonowej mody. Dla lekarza, który prowadzi prywatną praktykę w kilku gabinetach, najlepszym rozwiązaniem jest zakup niewielkiej, poręcznej, przenośnej kasy fiskalnej z wydajnymi akumulatorami. Lekarz prowadzący wysokiej klasy praktykę w jednym miejscu, w której obsługa klienta wysuwana jest na pierwszy plan, powinien raczej zainwestować w stworzenie stanowiska komputerowego, wyposażonego w drukarkę fiskalną połączoną z dobrym programem. Kasa fiskalna to urządzenie pracujące samodzielnie, w którego pamięci rejestrowane są wszystkie operacje sprzedaży przez wprowadzenie kodów towarów i usług (wprowadzanie to może odbywać się ręcznie przez wstukanie kodu na klawiaturze kasy, albo przy użyciu skanera odczytującego kod). Drukarki fiskalne to urządzenia, które muszą współpracować z systemem i oprogramowaniem komputerowym i służą jedynie do drukowania wystawionych w programie komputerowym paragonów i do rejestrowania w wewnętrznej pamięci urządzenia wykonanych operacji. Drukarkę fiskalną należy zarejestrować w Urzędzie Skarbowym i poddawać co dwa lata obowiązkowym przeglądom.

  • W gabinecie musi znaleźć się przynajmniej jedna kasa fiskalna. Warto mieć jednak również kasę rezerwową – na wypadek, gdyby urządzenie podstawowe uległo awarii. Kasa rezerwowa może być prostsza i tańsza od egzemplarza podstawowego. Ulga podatkowa, którą zapewnia Ministerstwo Finansów, przysługuje przy zakupie obu rodzajów kas: podstawowej i rezerwowej, pod warunkiem jednak, że podatnik dokona zakupu obu kas jednocześnie. Ulga może wynieść do 90% kosztów zakupu urządzeń, ale nie więcej niż 700 zł.

  • W przypadku urządzenia przeznaczonego dla lekarza dużo bardziej istotne od parametrów technicznych są: łatwość i szybkość obsługi – by specjalista jak najwięcej czasu i uwagi mógł poświęcić pacjentom, oraz poręczność, waga i wydajność akumulatorów w przypadku sprzętu przenośnego.

    Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS