Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna Lekarzkasa fiskalna inneKasy fiskalne

Paragony, raporty, kopie elektroniczne – zwróć na to uwagę
 

 

 

 

 

Od początku maja 2011 r. lekarz prowadzący praktykę prywatną ma obowiązek posiadać kasę fiskalną. Z wymogiem tym związane są pewne inne implikacje, o których nie zawsze ma się pojęcie.

  • Każda czynność sprzedaży produktów musi być rejestrowana przy użyciu kasy fiskalnej, a sprzedający ma obowiązek wydrukowana paragonu dla kupującego. Kopie paragonów należy przechowywać przez dwa lata od momentu zakończenia roku podatkowego, w którym paragony zostały wystawione.

  • Po każdym dniu roboczym trzeba wydrukować fiskalny raport dzienny z przeprowadzonych sprzedaży. Raportów tych nie wykonuje się w dniach, w których nie była prowadzona sprzedaż. Prawo nakłada obowiązek przechowywania raportów przez okres 5 lat od zakończenia roku podatkowego, w którym zostały one sporządzone.

  • Wydruki raportów i kopie paragonów należy przechowywać bez dostępu światła (najlepiej w zamkniętym kartonie) i w pomieszczeniach suchych – takie warunki są zalecane dla przedłużenia czasu istnienia wydruku na papierze termicznym.

  • Do wydruków warto zastosować lepszej jakości papier, którego producent udziela gwarancji na kilkuletnią czytelność informacji zamieszczonych na kopiach paragonów i w raportach. Dokumenty te, drukowane na papierze termicznym, mają do siebie, że już po kilku miesiącach wydruk taki blaknie i zaczyna znikać, zatem zapisane na papierze dane mogą przestać istnieć przed upływem określonego przepisami wymaganego okresu przechowywania tego typu dokumentów.

  • Najbardziej popularne szerokości papieru do drukowania to 28 mm i 57 mm. Koszt zakupu jednej rolki waha się od kilkudziesięciu groszy do nieco ponad 1 zł. Jedna rolka - w przypadku prowadzenia prywatnej praktyki, gdzie lekarz przyjmuje tylko kilku pacjentów dziennie - powinna wystarczyć na ok. kwartał.

  • By ograniczyć ilość przechowywanej papierowej dokumentacji, warto zakupić kasę z możliwością wykonywania elektronicznych kopii. Na karcie pamięci o popularnej pojemności 2 GB mogą pomieścić się dane dotyczące operacji sprzedaży, które były dokonywane przez kilka lat.

Źródło: Opracowanie własne


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS