Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualnościProdukty, innowacje

Nowości technologiczne w stomatologii
  • 02-09-2008
 

Nowoczesna technologia i rozwój nauk biologicznych mają sporo do zaoferowania stomatologom. Do ostatnich innowacji, które są w trakcie badań, należą:

 

  1. Terapia fotodynamiczna zastępująca mycie zębów szczoteczką – polega na płukaniu ust antybakteryjnym płynem rozpuszczającym przy okazji kamień nazębny. Aktywne cząstki tego płynu są wchłaniane przez bakterie. Aktywacja molekuł następuje po ich naświetleniu; w efekcie dochodzi do zniszczenia mikroorganizmów od wewnątrz. Dla użytkownika płyn jest całkowicie bezpieczny i jego przypadkowe połknięcie nie wiąże się z żadnym zagrożeniem – jego składniki są stosowane m.in. w przemyśle spożywczym. Preparat byłby idealnym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych, które nie mogą lub nie umieją korzystać ze standardowej szczoteczki. Zdrowi użytkownicy mogliby go stosować jako dodatkowy sposób na zapewnienie higieny jamy ustnej. W gabinetach stomatologicznych mógłby zaś być stosowany do likwidacji bakterii żyjących w szczelinach aparatu żującego, np. podczas usuwania kamienia – umieszczony poniżej linii dziąseł i naświetlony światłem powodowałby wyjałowienie tych miejsc.

  2. Białko łatające dziury w zębach – mogłoby się stać alternatywą do tradycyjnego borowania i plombowania; na razie tylko w przypadku małych i płytkich ubytków szkliwa. Białkiem tym pokrywałoby się uszkodzoną powierzchnię zęba, a powstająca proteinowa struktura stałaby się siatką wyłapującą i wiążącą molekuły mineralne, które są potrzebne do utworzenia szkliwa. Z czasem dochodziłoby do wytworzenia krystalicznej konstrukcji, nie różniącej się od naturalnej struktury twardych tkanek zęba. Obecnie wynalazek przechodzi testy bezpieczeństwa; na przyszły rok planowane są próby kliniczne, a za 5 lat zdobycie licencji na preparat.

 

Źródło: „Wieści Podwarszawskie”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS