Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualnościProdukty, innowacje

Stomatologia – dziedzina rozwojowa
  • 19-05-2008
 

Polska stomatologia jako jedna z niewielu dziedzin medycyny świadczy usługi na najwyższym, światowym poziomie. Dotyczy to zarówno bezpieczeństwa pacjenta, jak i jakości usług. Wyposażenie gabinetów stomatologicznych w niczym nie odbiega od standardów europejskich czy amerykańskich” - tę wypowiedź prof. zw. dra hab. Marka Ziętka, prezydenta Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego zamieściła „Rzeczpospolita”. Kolejne atuty, świadczące o wysokim standardzie usług naszych dentystów to:

  • świetnie wyposażone gabinety, w których oprócz tradycyjnych narzędzi stosuje się nowoczesne rozwiązania technologiczne i techniczne (kamery wewnątrzustne, lasery, ozonowanie);
  • przywiązywanie wielkiej wagi do estetyki wykonywanych prac i ich trwałości;
  • fachowa wiedza stomatologów, ciągle uzupełniana na kursach, studiach podyplomowych i innych formach kształcenia ustawicznego;
  • stała wymiana doświadczeń na targach, sympozjach, zjazdach.

 

Przed polską stomatologią stoją dwa wielkie wyzwania:

  1. Możliwość stosowania dostępnych w kraju technik, materiałów i metod leczenia – dość skąpe wyposażenie koszyka usług gwarantowanych na ubezpieczenie powoduje, że większość nowatorskich sposobów leczenia jest realizowana jedynie w gabinetach prywatnych. W ramach kontraktów z NFZ realizuje się świadczenia podstawowe, w tradycyjnych wersjach wykonania, ponieważ są najtańsze. Skuteczność nowoczesnych metod skłania jednak do ich stosowania.
  2. Wyposażenie w nowoczesny sprzęt i aparaturę placówek publicznej służby zdrowia oraz centrów akademickich. Umożliwi to, szczególnie w przypadku gabinetów akademickich, lepsze wykształcenie młodych kadr stomatologicznych i zapewni szerszy dostęp do nowoczesnych praktyk dentystycznych.

 

Przed polską stomatologią stoją dwa wielkie wyzwania:

Profesor zwraca uwagę, iż ostatnie odkrycia w dziedzinach immunologii, genetyki, hodowli tkankowych i biotechnologii to ogromna szansa na intensywny rozwój nowoczesnych metod leczenia, które z powodzeniem można zastosować w stomatologii. Część z badań jest już na etapie wdrażania do zastosowania praktycznego, np. eksperymenty ze szczepionką przeciw próchnicy oraz chorobom przyzębia, czy zastosowanie komórek macierzystych w leczeniu chorób jamy ustnej.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS