Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 24-02-2017
Naukowcy z uniwersytetu w Zurychu potwierdzili, że nie tylko bakterie są przyczyną niszczenia zębów przez próchnicę. Okazuje się, że mutacje materiału genetycznego również – te, które prowadzą do rozwoju wad szkliwa. Wady struktury emalii, która ma pokrywać zęby równomierną warstwą i być odporną na wpływ wielu czynników środowiskowych, powodują jej osłabienie, mogą też sprzyjać pękaniu i kruszeniu się szkliwa. Uszkodzenie mineralnej warstwy zębów skutkuje z kolei zwiększoną podatnością tkanek mineralnych na działanie kwasów wydzielanych przez bakterie. Ponadto w uszkodzonych obszarach zębów tworzą się nisze z idealnymi warunkami życiowymi dla mikroflory jamy ustnej.
Uczonym z Centre of Dental Medicine and the Institute of Molecular Life Sciences udało się zidentyfikować geny odpowiedzialne za tworzenie się szkliwa. Wykorzystali do tego celu myszy z różnymi mutacjami białek szkliwa i prześledzili szlaki sygnałowe protein. Odkryto na razie 3 białka, które są konieczne do właściwej transmisji sygnału w procesach tworzenia się szkliwa.
Przed naukowcami kolejne badania – tym razem dotyczące odkrycia i zrozumienia mechanizmu molekularnego tworzenia się szkliwa. Dzięki uzyskanym wynikom może uda się opracować nowe możliwości leczenia próchnicy.
Źródło: media.uzh.ch