Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualnościEdukacja, kariera

Do Szwecji, do pracy
  • 17-06-2008
 

Szwecja otworzyła dla Polaków swój rynek pracy już w 2004 roku. Obecnie pracuje tam ponad 30 tys. rodaków i stale ich przybywa. Zatrudnienie bez problemu znajdą m.in. stomatolodzy. To poszukiwana w Szwecji grupa specjalistów. Najłatwiej o pracę w okolicach Sztokholmu lub Malmoe. Podjęcie zatrudnienia nie wymaga żadnych specjalnych pozwoleń. Posady można szukać albo poprzez instytucje, albo bezpośrednio u pracodawcy. „Dagens Nyheter“, „Svenska Dagbladet“, „Dagens Industri“ to szwedzkie dzienniki zamieszczające najwięcej ofert pracy. Warto też szukać ofert w internecie: www.jobfinder.se lub www.jobnet.se. Posługiwanie się językiem szwedzkim to duży plus dla przyszłego pracownika. Nie jest to jednak konieczność. Wystarczy komunikatywna znajomość j. angielskiego – większość Szwedów bardzo dobrze mówi w tym języku.

Polakom przysługują te same prawa co rodowitym mieszkańcom, z zakresu ubezpieczeń, czasu pracy i wynagrodzenia. W Szwecji obowiązuje 40 godzinny czas pracy, z krótką przerwą na odpoczynek (10 – 15 minut) oraz z długą przerwą na posiłek (30 min. - 1 godz.). Przepracowane godziny są wynagradzane dodatkowym dniem wolnym albo wyższą pensją. W Szwecji nie ma ustalonej płacy minimalnej, a zarobki zależą od wieku, doświadczenia i wykształcenia.

 

By podjąć pracę w tym kraju należy zgłosić się do tamtejszego urzędu skarbowego (Skattekontoret) w celu otrzymania numeru identyfikacyjnego (personnummer) - to odpowiednik naszego NIP, oraz karty podatkowej. Otrzymuje się ją po przedłożeniu dowodu tożsamości oraz pozwolenia na pobyt. Wyrabia się je w lokalnym urzędzie migracji.

Pracownicy zatrudnieni legalnie podlegają pod system powszechnych ubezpieczeń społecznych. By otrzymać prawo do korzystania ze świadczeń należących do wersji podstawowej, trzeba zgłosić się do lokalnego zakładu ubezpieczeniowego (Forsakringskassan) i przedłożyć numer identyfikacyjny. Można też ubezpieczyć się dodatkowo, dobrowolnie, w A – Kasach (Arbetsloshetskassa). Przed wyjazdem koniecznie trzeba zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

 

Źródło: „Super Ekspress”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS