Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualnościEdukacja, kariera

Łatwiej o specjalizację
  • 22-08-2008
 

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje rozporządzenie, dzięki któremu lekarz będzie mógł szybciej zdobyć specjalizację. Według nowych przepisów, specjalizacja ma być łatwiej dostępna, a jej zdobycie ma trwać krócej niż dotychczas. Zmiana regulacji prawnych ma na celu skłonienie większej liczby młodych lekarzy do podjęcia pracy w kraju.

- W porównaniu z innymi krajami UE czas trwania nauki lekarza w Polsce jest zdecydowanie za długi. U naszych zachodnich sąsiadów lekarz uzyskuje tytuł specjalisty w czasie krótszym o dwa – trzy lata – mówi Tomasz Korkosz., rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej.

Rząd proponuje zniesienie podziału specjalizacji – obecnie istnieje podstawowa i szczegółowa. Młodzi lekarze zauważają, że choć proponowane zmiany idą w dobrym kierunku, to wciąż daleko im do rewolucji. Proponowane modyfikacje dotyczą raczej samej struktury zdobywania specjalizacji. Natomiast prawdziwym krokiem naprzód byłoby wprowadzenie głębokich zmian systemowych. To z kolei wymaga zwiększenia liczby przyznawanych przez resort zdrowia miejsc na konkretne specjalizacje.

 

Najważniejsze planowane zmiany, które mają zmienić sposób kształcenia lekarzy to:

  • zniesienie podziału na specjalizację podstawową i szczegółową;

  • zmiana terminu rozpoczęcia specjalizacji, tak by rozpoczynała się możliwie szybko po zakończeniu stażu podyplomowego;

  • przyznawanie miejsca specjalizacyjnego na podstawie wyników z Państwowego Egzaminu Lekarskiego, a w ostateczności na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej;

  • likwidacja części praktycznej na egzaminie państwowym, kończącym specjalizację (elementy praktyczne, z wyłączeniem procedur inwazyjnych, będą mogły znaleźć się w części ustnej tego egzaminu).

 

Źródło: „Gazeta Prawna”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS