Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualnościEdukacja, kariera

Dentysta od podszewki
  • 21-10-2008
 

Praca dentysty do łatwych nie należy: bolą mięśnie, szwankuje kręgosłup, oddech pacjenta niejednokrotnie wyzwala chęć odkażenia najbliższego otoczenia, a znoszenie marudzenia co bardziej strachliwych pacjentów wymaga anielskiej cierpliwości. Kandydatów na stomatologów jednak nie brakuje; głownie z powodu możliwości pracy we własnym gabinecie oraz perspektywy zarobków znacznie powyżej średniej krajowej. Ten ostatni parametr zależy nie tyle od dobrej lokalizacji gabinetu, ile od umiejętności i profesjonalizmu stomatologa. Dlatego dentysta, by nie wypaść z rynku, musi się ustawicznie dokształcać.

Ścieżka edukacyjno - zawodowa stomatologa wygląda następująco:

  • 5-letnie studia stomatologiczne na akademii medycznej;

  • roczna praktyka/staż;

  • zaliczenie państwowego egzaminu lekarskiego;

  • początkowo przeważnie praca w gabinecie stomatologicznym (ale jeszcze nie we własnym) w służbie zdrowia publicznej lub prywatnej;

  • praca we własnym gabinecie i ustawiczne dokształcanie się na kursach, szkoleniach; uczestnictwo w sympozjach, zjazdach, seminariach.

 

Szacuje się, że stomatologia w ciągu 5 lat zmienia się w 100% - tak szybki postęp jest spowodowany wielkim tempem rozwoju nowych technologii, materiałów oraz nauk biologicznych.

 

Dzień roboczy stomatologa trwa ok. 6 godzin; od wewnętrznego regulaminu pracy w gabinecie zależy w jakie dni tygodnia i w jakich godzinach pacjenci są przyjmowani. Każdy dentysta powinien umieć podjąć leczenie z różnych dziedzin stomatologii – tyle teoria, która zazwyczaj pokrywa się z praktyką. Jednak większość stomatologów obiera sobie dziedzinę, która staje się ich osobistą specjalnością; np. chirurgia, protetyka, pedodontologia.

By praca stomatologa przebiegała sprawnie, dentyście pomagają asystenci i higienistki. To wykwalifikowany personel medyczny, który oprócz prac dodatkowych może wykonywać proste zabiegi.

 

Źródło: „Dziennik”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS