Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Grupy materiałów do wypełnień stałych
 • 11-05-2010
 

 

 

 

 

Materiały do wypełnień stałych mogą być tradycyjne lub wykorzystywane przez stomatologów dopiero od niedawna. Do tych pierwszych zalicza się:

 • Kompozyty:

  - konwencjonalne – zawierają makrowypełniacz nieorganiczny: CONCISE, EVICROL;

  - mikrocząsteczkowe z krzemionką pirolityczną; mogą być homogenne lub niehomogenne (sferoidalne, granulowane, aglomerowane) – zawierają dodatkowo makrowypełniacz organiczno – nieorganiczny, VALUX;

  - hybrydowe z nano-, mikro-, makrowypełniaczem – w zależności od wielkości wypełniacza wyróżnia się nanohybrydy, mikrohybrydy, makrohybrydy: HILTEK, HERKULITE XRV, VALUX PLUS;

  - półpłynne – stosowane jako elastyczny bonding, do lakowania bruzd, tymczasowego mocowania rozchwianych zębów, uszczelniania wypełnień i wykonywania korekt: ULTRASEAL XT, WAVE.

 • Amalgamaty – stosowane najdłużej w stomatologii. Są to roztwory rtęci z jednym lub wieloma stopami metali. Współczesne amalgamaty to materiały z dużym udziałem srebra oraz miedzi; przeważnie nie zawierają cynku, ale zwiększono w nich zawartość metali szlachetnych i półszlachetnych. Są bardzo trwałe i odporne na korozję (pozbawione są fazy gamma2). W przypadku wystąpienia mikroprzecieku brzeżnego, do jego redukcji stosuje się odpowiednie uszczelniacze.

 • Ormocery, ceromery – to ceramiki modyfikowane organicznie z dodatkiem kopolimeru, który zmienia właściwości mechaniczne materiału. Wypełnienia te mogą uwalniać jony fluorkowe: ADMIRA, TETRIC CERAM.

 • Kompomery – modyfikowane polikwasem materiały łączące w sobie właściwości kompozytów i cementów szkło-jonomerowych. Stosowane zazwyczaj do wypełniania ubytków klasy III i V wg Blacka. Składnik kompozytowy poprawia estetykę wypełnienia; hydrofobowość i działanie przeciwpróchnicze warunkuje wkład cementu szkło-jonomerowego, np. DYRACT. Kompomery mogą również mieć półpłynną konsystencję: DYRACT FLOW.

 • Cementy szkło-jonomerowe – stosowane do wypełniania ubytków oraz cementowania prac protetycznych. Znakomicie nadają się na wypełnienia stopniowo uwalniające fluor; bywają wzmacniane opiłkami metali szlachetnych.

 

Nowe materiały do wypełnień stałych to:

 • Inteligentne kompozyty – nazwane tak z powodu zdolności do uwalniania jonów hydroksylowych, wapnia i fluoru, kiedy pH środowiska jamy ustnej spada poniżej wartości 5,5. Uwalniane fluorki zmagazynowane są w szkle barowo-glinowo-fluorokrzemowym i trójfluorku iterbu, wchodzących w skład wypełniacza.

 • Giomery – zawierają wypełniacz ze szkła fluoro-glinowo-krzemowego, który razem z polikwasem tworzy strukturę matrycy szkło-jonomerowej przed zmieszaniem z żywicą. Również uwalniają jony fluorkowe, ale w mniejszej ilości niż cementy szkło-jonomerowe (BEAUTIFUL).

Źródło: „Vademecum stomatologa 2009”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS