Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Lubelski wynalazek zrewolucjonizuje stomatologię
  • 09-04-2010
 

 

 

 

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie stworzyli biomateriał, którym będzie można wypełniać ubytki kostne. Swój wynalazek chcą objąć międzynarodową ochroną patentową. Bliższe szczegóły dotyczące technologii i składu materiału nie są znane – powodem jest zachowanie tajemnicy. Wiadomo tylko, że to kompozyt opracowany na bazie hydroksyapatytu i innych składników organicznych. Może być też nasączany substancjami aktywnymi biologicznie, np. o działaniu przeciwbakteryjnym.

Zespół pod kierownictwem prof. Grażyny Ginalskiej, kierownik Katedry Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, podobnie jak wielu innych badaczy na całym świecie, od wielu lat poszukiwał substancji, którą dałoby się zastąpić dotychczas stosowane materiały w wypełnianiu ubytków kostnych.

- Wszystko dlatego, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na coś, co pozwoli zastąpić w leczeniu ubytków kości tzw. wszczepy kostne pozyskiwane od samego chorego, innych ludzi czy też materiały kościozastępcze. Potrzebują ich zwłaszcza stomatologia implantacyjna i ortopedia -opisuje problem profesor Grażyna Ginalska.

Materiał wynaleziony przez lubelski zespół ma podobne zastosowanie jak opracowany kilka lat temu przez Amerykanów, lecz – jak podkreśla prof. Ginalska:

- Stworzony przez nas kompozyt ma szersze możliwości zastosowania. Jest elastyczny i łatwo daje się dopasować do kształtu i wymiaru ubytku, czy to w kościach szczęk, czy też innych. Jego właściwości mechaniczne są zbliżone do wykazywanych przez kość gąbczastą, a wytrzymałość na ściskanie jest zgodna z wartością tego parametru w chrząstce ludzkiej.

Biomateriały, którymi da się zastąpić naturalne tkanki, to motor napędowy wielu badań. Tak było również w przypadku lubelskiego wynalazku. Polski kompozyt poddawany jest obecnie próbom klinicznym.

-To efekt współpracy z dr Izabelą Polkowską z Kliniki Chirurgii Zwierząt Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i dr hab. Anną Szyszkowską z Zakładu Chirurgii Stomatologicznej z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie - wyjaśnia prof. Ginalska.

Z przeprowadzonych już badań wynika, iż biomateriał okazał się bardzo skuteczny w leczeniu przetok ustno-nosowych u psów.

Źródło: „Polska Gazeta Krakowska”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS