Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Kłopotliwe odpady
  • 12-11-2007
 

Odpady medyczne, stanowiące potencjalne niebezpieczeństwo dla środowiska powinny być bezwzględnie spalane. Problem w tym, że firmy utylizacyjne nie zawsze wywiązują się z obowiązku ich odbierania. Tak przynajmniej dzieje się w okolicach Olsztyna.

 

Odpady medyczne powinny być zabierane co dwa tygodnie, jeśli składująca je placówka medyczna posiada chłodnię. Jeśli nie – termin wynosi zaledwie dwa dni. Tymczasem w olsztyńskim zalegają one dłużej, ponieważ nie odbiera ich firma z Żyradowa, z która podpisano kontrakt.

 

Zaniepokojeni tym faktem są lekarze z gminy, m.in. stomatolodzy. Mają dwa wyjścia: nieodebrane odpady spalać  we własnych spalarniach, co jest zabronione, albo  wyrzucać je do śmieci. Oba sposoby są nielegalne. Jeśli porzucone w śmieciach odpady odnajdzie Straż Miejska, przychodni lub szpitalowi grozi mandat nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

Mandat w wysokości 500 zł grozi za przechowywanie odpadów powyżej 14 dni. Jednak, jak przyznają przedstawiciele Sanepidu, kara ta jest rzadko stosowana. Można ją nałożyć, tylko po otrzymaniu oficjalnego, podpisanego powiadomienia o wykroczeniu. Anonimy nie wchodzą w rachubę.

 

Pracy dla firm utylizacyjnych nie zabraknie. Miesięcznie szpital produkuje około ośmiu ton odpadów, duża przychodnia – 100 ton. W województwie olsztyńskim jest ponad 300 placówek weterynaryjnych i prawie 600 przychodni oraz innych zakładów opieki zdrowotnej.

 

Źródło: Gazeta Olsztyńska, 12.11. 2007 r.

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS