Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Czosnek – alternatywa dla chlorheksydyny
  • 29-12-2025
 

 

 

 

 

W dobie narastającej oporności bakterii na stosowane środki bakteriobójcze i bakteriostatyczne poszukuje się alternatyw dla dotychczas stosowanych rozwiązań antyseptycznych. Badania nad alternatywami inspirowane są również obawami dotyczącymi skutków ubocznych, które mogą być wywoływane przez te związki.

Naukowcy z Uniwersytetu w Szardży postanowili porównać w praktyce klinicznej potencjał przeciwdrobnoustrojowy ekstraktu z czosnku z właściwościami popularnej w produktach antyseptycznych chlorheksydyny. Otrzymane przez nich wyniki sugerują, że wyższe stężenia ekstraktu z czosnku w płynie do płukania jamy ustnej mają skuteczność przeciwdrobnoustrojową porównywalną z chlorheksydyną.

Czosnek został więc zaproponowany jako naturalna alternatywa dla chlorheksydyny, choć – niepozbawiona wad. Wśród zgłaszanych skutków ubocznych stosowania ekstraktu z czosnku pojawiły się bowiem pieczenie i nieprzyjemny zapach z ust. Badacze z Szardży stwierdzili jednak, że czosnek może być „realnym zamiennikiem dla chlorheksydyny” z uwagi na swoją zdolność do znacznego zmniejszania liczby bakterii w porównaniu z poziomem wyjściowym.


 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS