Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Przeciw białym plamom po zamkach ortodontycznych
  • 23-01-2018
 

 

 

 

Leczenie wad zgryzu z wykorzystaniem aparatu ortodontycznego z zamkami naklejanymi na zęby może spowodować miejscową demineralizację szkliwa. Jest to związane z mnożeniem się bakterii w miejscach, gdzie zamki były przyklejone, a szkliwo bywało niedoczyszczane.

Naukowcy z międzynarodowego zespołu z uniwersytetów brazylijskich, brytyjskich i włoskich zbadali trzy rodzaje eksperymentalnych klejów, aby przekonać się, czy zdołają one zapobiec powstawaniu białych zdemineralizowanych plam na szkliwie. Do badań w kompozycji z polimerami wykorzystali biomateriał zwany haloizytem, zawierający nanorurki z triclosanem. Triclosan występował z jednym ze stężeń: 5,10 i 20 proc. Preparaty moczone były w roztworze sztucznej śliny.

Okazało się, że najlepsze rezultaty grzybo- i bakteriobójcze uzyskano w wersji z 20-proc. stężeniem triclosanu. Utrzymywały się one też najdłużej – bo 72 godziny od chwili zastosowania. Z kolei wszystkie trzy wersje testowanego biomateriału dawały dobry efekt remineralizacyjny utrzymujący się przez 2 tygodnie.

Tak dobre wyniki to poważny krok w kierunku tworzenia nowych klejów, dzięki którym ortodonci dostaną nowe, skuteczne narzędzie do realizacji marzeń o pięknym uśmiechu.

Źródło: Journal of Dentistry

 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS