Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna TechnikArtykuły fachowe

Ankieta

Gdzie szukasz informacji z branżowych?

  • na targach
  • w internecie
  • w gazetach
  • podczas konferencji
  • podczas szkoleń
Wkłady koronowo- korzeniowe na bazie cyrkonu
 

Standardowe pręty z ceramiki cyrkonowej (struny Cosmopost) należy dopasować do warunków na modelu roboczym wg. zasady: nr. wiertła użytego do opracowania kanału zęba = nr. metalowego lub plastikowego ćwieka użytego do wycisku = nr. struny cyrkonowej (poszczególne grubości oznaczone są kolorami). Nie należy odcinać nadmiaru struny cyrkonowej, a jedynie domodelować część koronową wkładu koronowo-korzeniowego. Do wymodelowanej z samopolimeru lub wosku odlewowego części wkładu koronowo-korzeniowego należy dokleić kanał odlewniczy, umieścić element na kopku odlewniczym (specjalnie przeznaczonym do technologii prasowanej ceramiki) odtłuścić i po założeniu specjalnego pierścienia odlewniczego zalać masą osłaniającą. Pozostawiony nadmiar rdzenia pełni rolę stabilizatora i przeciwdziała możliwości przemieszczenia się rdzenia po wypaleniu samopolimeru lub wosku w formie masy osłaniającej. W piecu do prasowania ceramiki pustą przestrzeń wypełniana jest ceramiką prasowaną Empress Cosmo, wygrzaną w wysokiej temperaturze i prasowana pod dużym ciśnieniem.

Po wystudzeniu pierścienia i uwolnieniu elementu z masy osłaniającej, przy użyciu w płaszczu wodnym należy odciąć kanał odlewowy i stabilizujący nadmiar cyrkonowego rdzenia. Na modelu roboczym należy skontrolować przyleganie (szczelność) wkładu oraz relację w zwarciu i w razie potrzeby dokonać odpowiednich korekt.

Wypierścionowany wkład cyrkonowo-ceramiczny należy przesłać do gabinetu wraz z modelami roboczymi. Po skontrolowaniu wkładu zewnątrzustnie i po dokonaniu ewentualnych korekt należy osadzić wkład na cemencie adhezyjnym (materiał złożony) lub cemencie klasycznym.


Wieloletnie doświadczenie w wykorzystywaniu tego typu wkładów skłaniają nas do stwierdzenia, że przy zachowaniu reżimu w wykonawstwie zarówno klinicznym, jak i laboratoryjnym wkłady koronowo-korzeniowe na bazie cyrkonu są godne polecenia jako filar do wykonywania pełnoceramicznych uzupełnień estetycznych.


Autorzy: Jacek Oksiński, Ewa Oksińska

Piśmiennictwo:
  1. Majewski S. „Propedeutyka klinicznej i laboratoryjnej protetyki stomatologicznej” – Sanmedica; Warszawa 1997 r.
  2. Shillinnburg H.T., Hobo S., Whitsett L.D. „ Protezy stałe. Zarys postępowania klinicznego i laboratoryjnego”. Wydawnictwo Kwintesencja 1994 r.
  3. Koeck B. „Protetyka Stomatologiczna – Korony i Mosty”, Vuban&Partner  Wrocław 2000 r.
  4. Koutayas S.O., Kern M. „Ceramiczne wkłady koronowo-korzeniowe. Metody wykonania i zastosowanie”. Quintessence 1999 r., 6. 323-332
  5. Kozłowski R., Dudziak M. „Badania eksperymentalne dentystycznych prętów systemu Cosmopost”. Protetyka Stomatologiczna 2003 r., LIII 1
1 | 2
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Patronujemy

 


 

08/10-03-2017

 

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS