Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna TechnikArtykuły fachowe

Ankieta

Gdzie szukasz informacji z branżowych?

  • na targach
  • w internecie
  • w gazetach
  • podczas konferencji
  • podczas szkoleń
Praca z metalami a zdrowie technika dentystycznego
 

 

 

 

 

W technice dentystycznej metale stosuje się w postaci stopów – ponieważ mają lepsze właściwości fizykochemiczne aniżeli czyste metale. Z uwagi na to technik dentystyczny w pracowni narażony jest na kontakt z wieloma różnymi metalami wchodzącymi w skład stopów, w tym z chromem, kobaltem, miedzią, rtęcią, kadmem, cynkiem, niklem, berylem, palladem, a także ze złotem czy srebrem. Metale te (także szlachetne) mogą być przyczyną alergii kontaktowych czy chorób układu oddechowego o podłożu immunologicznym, na przykład kobaltozy czy berylozy.

Narażenie na częsty kontakt z pyłem kobaltowym może wiązać się z rozwojem przewlekłej choroby dróg oddechowych w postaci astmy oskrzelowej oraz może prowadzić do zwłóknień i zapalenia śródmiąższowego w płucach.

 

Inne zagrożenie ze strony metali związane jest z polerowaniem elektrolitycznym, zwanym też polerowaniem anodowym. Metoda ta oszczędza czas technika, gdyż umożliwia szybkie wygładzenie powierzchni protez stałych i ruchomych wykonanych ze stopów stali chromowo- kobaltowej, a także umożliwia wypolerowanie miejsc trudno dostępnych do obróbki mechanicznej. Ponieważ jednak do elektrolitycznego polerowania stali używa się elektrolitów, w skład których wchodzą kwasy (najczęściej siarkowy i fosforowy), substancje te mogą negatywnie wpływać na błony śluzowe oraz skórę.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Patronujemy

 


 

08/10-03-2017

 

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS